Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Հորդանանի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Ալ Սաֆադիին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Ալ Սաֆադիին:
Վարչապետը ողջունել է Հորդանանի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և նշել, որ այն նոր ազդակ, էներգիա կհաղորդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջև առկա պատմական հարաբերությունների փաստը և հավելել, որ Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված է Հորդանանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացումը: Վարչապետն առանձնակի կարևորել է տնտեսական կապերի խորացումն ու առանձին ճյուղերում, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առողջապահության, զբոսաշրջության բնագավառներում համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացումը:
Այման Ալ Սաֆադին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հավելել, որ իր երկիրը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ բազմաոլորտ հարաբերությունների զարգացումն ու ընդլայնումը: Հորդանանի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարարը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանում ունեցած արդյունավետ հանդիպումների արդյունքում երկկողմ համագործակցությանը նոր թափ կհաղորդվի:
Փոխգործակցության խթանման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը, փոխշահավետ հարցերի առարկայական քննարկումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Այման Ալ Սաֆադին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող թեմաների, կարևորել կայունության ու անվտանգության ապահովումը, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հորդանանի կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն անթույլատրելի է համարել ԼՂ հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելը և տարբեր միջազգային հարթակներում այն այդ համատեքստում ներկայացնելը:
Համաձայնելով վարչապետի դիտարկման հետ՝ Հորդանանի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարարը կարևորել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների միջոցով:

Пашинян принял министра иностранных дел и по делам эмигрантов Иордании Аймана Сафади
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра иностранных дел и по делам эмигрантов Иорданского Хашимитского Королевства Аймана Сафади.
Премьер-министр приветствовал визит главы МИД Иордании в Армению и отметил, что это придаст новый импульс, энергию дружественным отношениям между двумя странами. Никол Пашинян подчеркнул факт наличия исторических отношений между двумя народами и добавил, что правительство Армении заинтересовано в развитии отношений с Иорданией в различных областях. Премьер-министр особо подчеркнул важность углубления экономических связей и реализации совместных инвестиционных программ в различных областях, в том числе в сферах информационных технологий, здравоохранения и туризма.
Айман Сафади поблагодарил за теплый прием и добавил, что его страна также придает большое значение развитию и расширению многоотраслевых отношений с Арменией. Министр иностранных дел и по делам эмигрантов Иордании выразил уверенность в том, что в результате эффективных встреч в Армении двустороннее сотрудничество получит новый импульс.
В контексте развития взаимодействия собеседники подчеркнули важность организации взаимных визитов на высоком уровне и обсуждения представляющих взаимный интерес вопросов.
Никол Пашинян и Айман Сафади также затронули вопросы регионального значения, подчеркнув важность обеспечения стабильности и безопасности, мирного урегулирования конфликтов.
Премьер-министр поблагодарил правительство Иордании за сбалансированную позицию в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Никол Пашинян посчитал недопустимым попытки приписывать религиозный характер нагорно-карабахскому конфликту и представлять его на различных международных трибунах в этом контексте.
Согласившись с замечанием премьер-министра, министр иностранных дел и по делам эмигрантов Иордании подчеркнул важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем мирных переговоров.