Թուրքիան սպառնացել է չաջակցել Բալթյան երկրներն ու Լեհաստանը պաշտպանելու ՆԱՏՕ-ի պլանները
Թուրքիան չի աջակցի Բալթյան երկրներն ու Լեհաստանը պաշտպանելու ՆԱՏՕ-ի պլանները, եթե դաշինքը Սիրիայի քդերի ինքնապաշտպանական ուժերը չճանաչի ահաբեկչական: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը:
«Երեկ ես խոսել եմ Լեհաստանի նախագահի հետ: Նա առաջարկել է համագործակցել Լեհաստանի և Բալթյան երկրների հետ: Ես ասեցի` հաճույքով, ինչու` ոչ: Բայց եթե ՆԱՏՕ-ի մեր ընկերներն ահաբեկչական չհամարեն այն ահաբեկչական կազմակերպությունները, որոնք մենք ենք համարում այդպիսին և որոնց դեմ պայքարում ենք, մենք դեմ ենք լինելու ՆԱՏՕ կողմից ձեռնարկվող ցանկացած քայլի», - լրագրողներին ասել է էրդողանը Լոնդոն մեկնելուց առաջ, որտեղ դեկտեմբերի 3-4-ը կկայանա դաշինքի գագաթաժողովին:

Турция пригрозила не поддержать план НАТО по защите Польши и Балтии
Турция не будет поддерживать план НАТО по защите Польши и стран Балтии, если альянс не признает Силы самообороны сирийских курдов террористическими. Об этом, как передает РИА Новости, заявил Тайип Эрдоган.
"Вчера я говорил с президентом Польши. Он сказал, не сойтись ли нам вместе с Польшей и странами Балтии. Я сказал: с удовольствием, почему бы и нет. Но если наши друзья по НАТО не будут принимать за террористов те террористические организации, которых мы считаем таковыми и с которыми ведем борьбу, мы будем против любых шагов, которые будут предприниматься НАТО", — сказал президент Турции журналистам перед вылетом на саммит альянса, который пройдет 3-4 декабря в Лондоне.
По словам Эрдогана, Турция ведет многовекторную внешнюю политику, преследуя свои цели, которые обусловлены ее географическим положением. Он также отметил, что "зонт безопасности", предоставляемый НАТО, важен для Анкары.