Աժ-ն ընդունեց ԵԱՏՄ երկրների օրենքների ներդաշնակեցման համաձայնագրի վավերացման օրինագիծը
ՀՀ ազգային ժողովն ընդունեց Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցման համաձայնագիրը վավերացնելու օրենքի նախագիծը:
Այս  մասին դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանի նիստում «Ֆինանսական շուկայի ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը ներկայացրել էր Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը:
«Ֆինանսական շուկայի ոլորտում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018-ի նոյեմբերի 6-ին Մոսկվայում: Եվ նախատեսվում է, որ դրանով անդամ պետությունների ընդհանուր ֆինանսական շուկայի  ստեղծումը կիրականացվի սահուն»,- նշել էր Աբրահամյանը:
Համաձայնագրով սահմանվում են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների բանկային, ապահովագրական եւ արժեթղթերի ոլորտների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ուղղությունները եւ կարգը՝ հիմնված ֆինանսական շուկայի կարգավորման միջազգային սկզբունքների եւ ստանդարտների վրա: Համաձայնագիրն անդրադառնում է նաև միջազգային ստանդարտներին համաձայն ֆինանսական շուկայի ոլորտում ռիսկերի կարգավորման մոտեցումների ներդաշնակեցմանը:
Աբրահամյանը նշել էր՝ ինչ վերաբերում է սկզբունքներին, ապա բոլոր կողմերը որդեգրել են հետևյալ սկզբունքը՝ առաջնորդվել միջազգային լավագույն փորձով, միջազգային ստանդարտներով:  Ներդաշնակեցման գործընթացն իրականացվելու է անդամ պետությունների փոխգործակցությամբ և յուրաքանչյուր անդամ պետություն ինքն է որոշելու, թե որ օրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերն են ենթակա ներդաշնակեցման: Համաձայնագիրը հաստատելուց հետո 9-ամսյա ժամկետում պետք է պատրաստվի համապատասխան միջոցառումների ցանկ: Համաձայնագիրն արդեն վավերացրել են Ռուսաստանն ու Բելառուսը:

Парламент Армении принял законопроект "О ратификации Соглашения о гармонизации законов стран ЕАЭС"
Национальное собрание РА приняло законопроект "О ратификации Соглашения о гармонизации законодательства государств-членов Евразийского экономического союза".
Как сообщает «Арменпресс», на заседании парламента 9 декабря законопроект "О ратификации Соглашения о гармонизации законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в сфере финансового рынка" представил заместитель председателя ЦБ Вахтанг Абрамян.
"Соглашение о гармонизации законодательства государств-членов ЕАЭС в сфере финансового рынка было подписано 6 ноября 2018 года в Москве. Предполагается, что этим создание общего финансового рынка государств - членов будет осуществляться более плавно", - отметил Абрамян
Соглашением определяются направления и порядок гармонизации законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в сферах банковского дела, страхования и ценных бумаг, основанных на международных принципах и стандартах регулирования финансового рынка. Соглашение касается и гармонизации подходов к регулированию рисков в сфере финансового рынка в соответствии с международными стандартами.
Абрамян отметил, что все стороны придерживаются следующего принципа: руководствоваться лучшим международным опытом, международными стандартами. Процесс гармонизации будет осуществляться при взаимодействии государств-членов и каждое государство-член само определяет, какие законодательные нормативные правовые акты подлежат гармонизации. После ратификации Соглашения в 9-месячный срок должен быть подготовлен перечень соответствующих мероприятий. Соглашение уже ратифицировали Россия и Белоруссия.