Կանադայում գործարկվել է առաջին ամբողջությամբ էլեկտրականությամբ աշխատող ինքնաթիռը
Աշխարհում առաջին առևտրային ինքնաթիռը, որն ամբողջությամբ աշխատում է էլեկտրաէներգիայով, երեկ թռիչք է կատարել Կանադայի Բրիտանական Կոլումբիա նահանգում, հաղորդում է The Guardian-ը:
Թռիչքը հնարավոր է դարձել երկու ընկերությունների՝ Harbour Air-ի, որը Հյուսիսային Ամերիկայում հիդրոինքնաթիռների արտադրության ոլորտում խոշորագույն ավիաընկերությունն է, ինչպես նաև magniX-ի, որը հայտնի է «էլեկտրական ավիացիայի ոլորտում իր հեղափոխության համար», համատեղ ջանքերի շնորհիվ:
«Ընկերություններն այսօր հայտարարել են աշխարհում առաջին առևտրային ինքնաթիռի բարեհաջող թռիչքի մասին, որն ամբողջությամբ աշխատում է էլեկտրականությամբ: Այսօր առավոտյան Ռիչմոնդում տեղի է ունեցել ePlane-ի բարեհաջող թռիչքը: Վեց տեղանոց ինքնաթիռը համալրված է magni500 շարժիչով՝ 750 ձիաուժ հզորությամբ... Այս պատմական թռիչքը նշանավորում է ավիացիայի ոլորտում երրորդ դարաշրջանի՝ էլեկտրականի մեկնարկը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունում նշել են, որ ինքնաթիռը վարել է Harbour Air-ի գլխավոր տնօրեն և հիմնադիր Գրեգ Մաքդուգալը: Նրա խոսքով՝ այդ թռիչքը «պատմություն է կերտել»:
Իրականացնելով իր առջև դրված խնդիրը՝ երկու ընկերությունները շուտով կսկսեն ինքնաթիռներին նման էլեկտրաշարժիչներով համալրելու սերտիֆիկացման և հաստատման գործընթացը:

The world’s first fully electric commercial aircraft has taken its inaugural test flight, taking off from the Canadian city of Vancouver and flying for 15 minutes.
"This proves that commercial aviation in all-electric form can work," said Roei Ganzarski, chief executive of Australian engineering firm magniX, The Guardian reports.
The company designed the plane’s motor and worked in partnership with Harbour Air, which ferries half a million passengers a year between Vancouver, Whistler ski resort and nearby islands and coastal communities.
Ganzarski said the technology would mean significant cost savings for airlines and zero emissions. "This signifies the start of the electric aviation age," he said.
Civil aviation is one of the fastest-growing sources of carbon emissions as people increasingly take to the skies, and new technologies have been slow to get off the ground.
The International Civil Aviation Organisation (ICAO) has encouraged greater use of efficient biofuel engines and lighter aircraft materials, as well as route optimisation.