ՀՀ իշխանությունները նպաստում են Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրելուն
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը միջհամայնքային հարթություն տեղափոխելու իրենց քաղաքականությունում ադրբեջանական իշխանությունները վերջին շրջանում լուրջ առաջընթաց են գրացել: Կարգավորման գործընթացում համայնքների միջև երկխոսության կարևորության մասին այսօր խոսվում է այդ թվում նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի արտգործնախարարի մակարդակով: Սակայն առավել մտահոգիչ է այն, որ կարգավորման գործընթացում համայնքային մոտեցման ամրապնդման ադրբեջանական փորձերը Հայաստանի իշխանությունների կողմից որևէ դիմադրության չեն հանդիպում, ավելին` ՀՀ իշխանությունները միանգամայն նորմալ են վերաբերում բանակցային սեղանին, այսպես կոչված, Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցչի հայտնվելուն: Այս մասին նախօրեին հայտարարել էր ՀՀ ԱԺ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Իգիթյանը` հղվելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, այսօր այդ մասին խոսում է նաև Արցախում նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը` թեև նախապայմաններով:
Պետք է հստակ գիտակցել, որ ցանկացած կարգավիճակով` թե որպես առանձին միավոր, թե որպես ադրբեջանական պատվիրակության մաս, այդ համայնքի բանակցային սեղանին հայտնվելու արդյունքում շատ կարճ ժամանակահատվածում միջազգային հանրության ընկալումներում ադրբեջանական համայնքը կսկսվի դիտարկվել որպես Արցախի իշխանություններին հավասար միավոր, ինչը խեղաթյուրում է Ղարաբաղյան հակամարտության էությունը` լուրջ հարված հասցնելով Արցախի սուբյեկտայնությանը, Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը: Հակամարտության կարգավորումը միջհամայնքային հարթություն տեղափոխելու դեպքում ավելորդ կլինի խոսելը միջազգային հանրության և մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման մասին: Հենց այս պատճառով է Բաքուն տարիներ շարունակ ջանքեր  գործադրում այս ուղղությամբ:
Ուստի, կարևոր է, որ բանակցային ձևաչափի վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների ցանկացած հայտարարություն, քայլ` այդ թվում վերաբերող Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելուն, լինի մինչև վերջ հաշվարկված` բացառող Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը միջհամայնքային հարթություն տեղափոխելու ադրբեջանական քաղաքականությունը: Կարևոր է նաև, որ ՀՀ իշխանությունները կրկին սկսեն շեշտել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման այլընտրանք չունենալու հանգամանքը` մի բան, որին վերջին շրջանում իշխանությունների կողմից առնվազն պատշաճ կարևորություն չէր տրվում: Թերևս բացառություն էր Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ Նախարարական խորհրդի ժամանակ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը:

В своей политике по переводу процесса урегулирования карабахского конфликта в межобщинную плоскость азербайджанские власти в последнее время добились определенных успехов. Сегодня о важности диалога "между общинами" в процессе карабахского урегулирования говорится в том числе и на уровне министра иностранных дел страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Но еще большее беспокойство вызывает то, что попытки Азербайджана укрепить межобщинный подход в процессе урегулирования карабахского конфликта не встречают противодействия со стороны властей Армении; более того, армянские  власти вполне нормально относятся к появлению представителя так называемой азербайджанской общины Нагорного Карабаха за столом переговоров. На этой неделе об этом заявил зампред парламентской комиссии по внешним связям Ованнес Игитян, ссылаясь на премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом заговорил и кандидат в президенты Арцаха Араик Арутюнян, хотя он и выдвинул предварительные условия.
Следует четко понимать, что в результате появления за столом переговоров этой общины при любом статусе - как отдельной единицы, так и в составе азербайджанской делегации, - в краткосрочной перспективе мировое сообщество станет рассматривает азербайджанскую общину как равноправную с арцахскими властями единицу, что искажает суть карабахского конфликта, нанося серьезный удар по субъектности Арцаха, реализации права народа Арцаха на самоопределение. В случае переноса урегулирования конфликта в межобщинную плоскость не будет необходимости говорить о признании независимости Арцаха со стороны международного сообщества, и в частности, Азербайджана. Именно по этой причине Баку прилагает усилия в этом направлении уже много лет.
Поэтому важно, чтобы любое заявление армянских властей относительно формата переговоров, включая возвращение Арцаха за стол переговоров, было полностью продумано, чтобы исключить политику Азербайджана по переводу процесса карабахского урегулирования в межобщинный формат. Также важно, чтобы власти Армении вновь подчеркнули отсутствие альтернативы праву народа Арцаха на самоопределение, чему власти в последнее время не уделяли должного внимания. Выступление министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна в Совете министров ОБСЕ в Братиславе стало, пожалуй, исключением.