ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին առավել կառուցողական բնույթ է կրում, քան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակը: ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում:
«Եթե ես ճիշտ եմ հասկանում, Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև որոշակի հակասություններ կան, և դա մեր քննարկելու հարցը չէ: Ցանկանում եմ միայն ասել, որ եթե նկարագրենք իրավիճակը, ապա նախագահ Պուտինի ուղերձն Էրդողանին բոլորովին այլ բնույթ է կրում, քան Թրամփի այն հայտնի նամակն Էրդողանին»,- ասել է Պեսկովը:
Պատասխանելով սիրիական Իդլիբի հարցում ՌԴ-ի և Թուրքիայի համագործակցության մասին հարցին՝ նա նշել է, որ համագործակցությունը շարունակվում է:

Песков: послание Путина Эрдогану более конструктивно, чем письмо Трампа
Послание президента РФ Владимира Путина лидеру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану носит более конструктивный характер, чем письмо президента США Дональда Трампа. Об этом заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков в интервью программе "Большая игра" на Первом канале, передает ТАСС.
"Если я правильно понимаю, между Турцией и США есть определенные противоречия, и не нам их обсуждать. Хочу лишь сказать, если описывать ситуацию, [что] послание президента Путина президенту Эрдогану носит совсем иной характер, чем то знаменитое послание Трампа Эрдогану, которое Эрдоган филигранно вернул ему в Вашингтоне", - сказал он. Сравнивая тон посланий лидеру Турции, Песков подчеркнул, что "Путин обращается к Эрдогану с иными посланиями, гораздо более конструктивными".
В ответ на вопрос о сотрудничестве РФ и Турции в сирийском Идлибе пресс-секретарь отметил, что сотрудничество в реализации сочинских договоренностей продолжается, несмотря на сохранение террористической угрозы в регионе.