Հնդկաստանում սպասվում են զանգվածային ցույցեր
Հինգշաբթի քաղաքացիության մասին օրենքում լրացումներ ընդունելու դեմ բողոքի զանգվածային ցույցեր տեղի կունենան Հնդկաստանի առնվազն 10 քաղաքներում, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով NDTV հեռուստաալիքին։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ցույցերը նախատեսված են այնպիսի մեգապոլիսներում, ինչպիսին են Մումբայը, Չենաին, Պունան, Հայդարաբադը, Կալկաթան և այլն։ Միևնույն ժամանակ, մի շարք քաղաքներում, այդ թվում երկրի մայրաքաղաք Նյու Դելիում, իշխանությունները չեն արտոնել ցույցերի անցկացումը։
Այդ սահմանափակումները վերաբերում են Կառնատակա նահանգի մայրաքաղաք Բանգալորին, որը Հնդկաստանի բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերության կենտրոնն է, և Ուտար Փրադեշ նահանգի մայրաքաղաք Լաքհնաուին, որտեղ շաբաթվա սկզբին տեղի են ունեցել բախումներ ոստիկանության և Լաքհնաուի համալսարանի ուսանողների միջև։ Վերջինները փորձում էին հավաքվել քաղաքի կենտրոնում՝ մեծ հանրահավաք անցկացնելու նպատակով։
Ի դեպ, ինչպես նշում է NDTV-ն,  մինչ այժմ անհասկանալի է՝ այդ քաղաքներում կձեռնարկվե՞ն արդյոք փորձեր՝ ցույցեր անցկացնել հակառակ իշխանությունների արգելքի։

В Индии пройдут массовые акции протеста против закона о гражданстве
Масштабные акции протеста против принятия поправок к закону о гражданстве пройдут в четверг как минимум в 10 крупных городах Индии, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал NDTV.
Согласно его данным, демонстрации запланированы в таких мегаполисах, как Мумбаи, Ченнаи, Пуне, Хайдарабаде, Калькутте и других. Вместе с тем в ряде городов, в том числе в столице страны Нью-Дели, власти не разрешили проводить протестные акции.
Эти ограничения также затронули Бангалор, столицу штата Карнатака и центр высокотехнологичной промышленности Индии, и столицу штата Уттар-Прадеш Лакхнау. В последнем в начале недели прошли столкновения между полицией и учащимися Лакхнауского университета, попытавшимися прорваться в центр города для проведения крупного митинга.
Впрочем, как отмечает NDTV, до сих пор непонятно, будут ли в этих городах предприняты попытки также провести демонстрации вопреки запрету властей.