Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը կրկին ընդգծել է, որ հայ եւ ռուս ժողովուրդներին կապում է դարերի բարեկամությունն ու եղբայրությունը, եւ հայ-ռուսական հարաբերությունները կրում են ռազմավարական բնույթ: Նա նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունների առանցքային ուղղությունը միջխորհրդարանական համագործակցությունն է, որտեղ առանձնացրել է 3 հարթակ՝ խորհրդարանական հանձնաժողովների համագործակցությունը, մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերը եւ արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այդ հարթակներում ծագող խնդիրներն անհրաժեշտ է լուծել համատեղ ջանքերով, նաեւ նշել է, որ ակնկալում են ռուս գործընկերների աջակցությունը՝ մի քանի մարմիններում Հայաստանի առաջադրած թեկնածուների ընտրության հարցում:
Կոնստանտին Կոսաչովը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ Արարատ Միրզոյանին փոխանցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի ողջույնները: Նա հայտնել է, որ Վալենտինա Մատվիենկոն պատրաստվում է այցելել Հայաստան, եւ անհրաժեշտ է միայն հստակեցնել այցի ժամկետները:
Կոնստանտին Կոսաչովն Արարատ Միրզոյանի նշած համագործակցության երեք ուղղություններին հավելել է նաեւ խորհրդարանների ղեկավարների մակարդակով պարբերական շփումները, որոնք խթան են՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման համատեքստում:
Կոնստանտին Կոսաչովն արձանագրել է հայ գործընկերների հետ ունեցած համագործակցության բարձր մակարդակը, ընդգծել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից եւ խորհրդարանի կազմի փոփոխությունից հետո աշխատանքները շարունակվել են առանց դադարների, ինչը գոհացուցիչ է եւ վկայում է միասնական օրակարգով աշխատելու փոխադարձ հետաքրքրվածության մասին:
Նա նշել է, որ ՌԴ-ն ՀՀ-ի հետ համագործակցում է միջազգային 7 հարթակներում, ինչը ռեկորդային թիվ է, եւ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ մի երկրի հետ համագործակցության այդքան հատման կետեր չունի, որքան Հայաստանի հետ: Կոնստանտին Կոսաչովը հավաստիացրել է, որ ՌԴ-ն միջազգային կառույցներում պատրաստ է աջակցել Հայաստանի Ազգային ժողովի առաջադրած թեկնածուներին: Նա շնորհակալություն է հայտնել՝ իրենց այցը հրաշալի կազմակերպելու համար եւ առաջարկել 2 երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների տարեկան 2 համատեղ նիստ գումարել, որոնցից հաջորդը տեղի կունենա Մոսկվայում:

Арарат Мирзоян принял делегацию во главе с председателем Комитета СФ ФС РФ по международным делам
19 декабря председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с председателем Комитета СФ ФС РФ по международным делам К.Косачевым.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян вновь подчеркнул, что армянский и русский народы связывают вековые дружба и братство, и армяно-российские отношения носят стратегический характер.  Он отметил, что ключевым направлением отношений двух стран является межпарламентское сотрудничество, в котором выделил 3 площадки – сотрудничество парламентских комиссий, совместные заседания постоянных комиссий и плодотворное сотрудничество на международных парламентских платформах. Спикер НС подчеркнул, что возникающие на этих площадках проблемы необходимо решать совместными усилиями и надеется на содействие российских коллег в вопросе избрания предложенных Арменией кандидатур в нескольких органах.
К.Косачев поблагодарил за прием и передал А.Мирзояну приветствия председателя СФ ФС РФ В.Матвиенко. Он сообщил о ее намерении посетить Армению, необходимо лишь уточнить сроки визита.
К трем отмеченным А.Мирзояном векторам сотрудничества К.Косачев прибавил также регулярные контакты на уровне глав парламентов, стимулирующие выполнение достигнутых договоренностей.
К.Косачев, отметив высокий уровень сотрудничества с армянскими партнерами, подчеркнул, что после смены власти в Армении и изменения состава парламента работа продолжалась без перерывов, что весьма радует и свидетельствует о взаимной заинтересованности действовать по единой повестке.
Он отметил сотрудничество РФ с РА на 7 международных платформах, что является рекордным числом, и ни с одной страной у России нет стольких точек пересечения сотрудничества, как с Арменией. К.Косачев заверил, что РФ готова содействовать предложенным НС Армении кандидатам в международных структурах. Поблагодарив за прекрасную организацию их визита, он предложил созывать дважды в год совместные заседания комиссий по внешним отношениям парламентов РА и РФ, следующее из которых состоится в Москве.