Ռուսաստանը շահագրգռված է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների պահպանմամբ. Պուտին
Ռուսաստանը շահագրգռված է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ և պահպանմամբ՝ անկախ այն հանգամանքից, թե Սպիտակ տանն ով է իշխանության, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք, այնուամենայնիվ, շահագրգռված ենք Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների զարգացմամբ և պահպանմամբ և դա կանենք՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ով է Սպիտակ տանը, ով է վերահսկում ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատները»,- հինգշաբթի ասել է նա մեծ մամուլի ասուլիսում:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հինգշաբթի լույս գիշերը նախագահ Դոնալդ Թրամփին իմփիչմենթ էր հայտարարել երկու հոդվածով՝ «լիազորությունների գերազանցում» և «Կոնգրեսին խոչընդոտում»: Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկությունից հետո գործն անցնում է Սենատ, որը պետք է Թրամփի դեմ դատավարություն անցկացնի:
Իշխանությունից ԱՄՆ նախագահին հեռացնելու համար պահանջվում է սենատորների ձայների երկու երրորդը: Սենատում հանրապետական մեծամասնությունը մտադիր չէ Թրամփին իմփիչմենթ հայտարարել:

Россия заинтересована в сохранении отношений с США: Путин
Россия заинтересована в развитии и сохранении отношений с США вне зависимости от того, кто у власти в Белом доме, заявил президент РФ Владимир Путин, передает РИА Новости.
"Мы тем не менее заинтересованы в развитии и поддержании отношений с Соединенными Штатами и будем это делать вне зависимости от того, кто находится в Белом доме, кто контролирует обе палаты Конгресса США", - сказал он на пресс-конференции в четверг.
В ночь на четверг палата представителей конгресса США вынесла импичмент президенту Дональду Трампу по двум статьям - "превышение полномочий" и "воспрепятствование конгрессу". После голосования в палате представителей дело переходит в сенат, который должен провести судебный процесс над Трампом.
Для отстранения американского президента от власти потребуется две трети голосов сенаторов. Республиканское большинство в сенате выносить импичмент Трампу не намерено.