Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարը դեմ է Լիբիա օտարերկրյա ինտերվենցիային
Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) գլխավոր քրատուղար Ահմեդ Աբուլ Գեյթը նախազգուշացրել է Լիբիա օտարերկրյա ինտերվենցիայի բացասական հետևանքների և ռիսկերի մասին։
Աբուլ Գեյթը մտահոգություն է հայտնել երկրում իրավիճակի լուրջ թեժացման առիթով՝ կրկնելով «անհապաղ լիցքաթափման» իր կոչը։
Նա նաև կոչ է արել բոլոր կողմերին Լիբիայում բանակցությունների մեջ մտնել, որպեսզի վերջ դրվի ռազմական գործողություններին և ձեռք բերվի հրադադարի համաձայնություն, որպեսզի «ճանապարհ հարթվի քաղաքական լուծման համար»։ Աբուլ Գեյթը ընդգծել է, որ ԱՊԼ-ն մերժում է «օտարերկրյա միջամտության բոլոր ձևերը Լիբիայի ներքին գործերին»՝ հայտարարելով, որ կազմակերպությունը կշարունակի ջանքեր գործադրել լիբիական ճգնաժամի կարգավորման համար։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան պատրաստ է զորքեր ուղարկել Լիբիա, եթե լիբիական կառավարությունը դիմի նման խնդրանքով։

Генсек ЛАГ против иностранной интервенции в Ливию
Генеральный секретарь Лиги арабских государств (ЛАГ) Ахмед Абул Гейт предупредил о негативных последствиях и рисках иностранной интервенции в Ливию.
Абул Гейт выразил обеспокоенность по поводу серьезной эскалации в затронутой конфликтом стране, повторив свой призыв к "немедленной деэскалации".
Он также призвал все стороны  в Ливии вступить в переговоры, чтобы положить конец военным операциям и достичь соглашения о прекращении огня, чтобы "проложить дорогу политическому решению". Абул Гейт подчеркнул, что ЛАГ отвергает все "формы иностранного вмешательства во внутренние дела Ливии", заявив, что организация продолжит прилагать усилия по урегулированию ливийского кризиса.
Ранее, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция готова отправить войска в Ливию в случае запроса  ливийского правительства.