Վարչապետի մոտ քննարկվել է Վանաձորի զարգացման ծրագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Վանաձորի զարգացման ծրագիրը: Պատասխանատուները զեկուցել են, որ նախատեսվում են քաղաքում իրականացնել ենթակառուցվածքների բարելավման և զբոսաշրջության խթանման ծրագրեր: Մասնավորապես, հիմնովին կվերանորոգվեն Կարեն Դեմիրճյան, Գրիգոր Լուսավորիչ, Աղայան, Ներսիսյան, Նաիրի փողոցները, որոնք տարանցիկ են և Մ6 միջպետական ճանապարհի մի մասն են կազմում:
Քաղաքի զարգացման ծրագրով նախատեսվում են նաև իրականացնել ճոպանուղու կառուցում, Վանաձորի 3 արհեստական լճերի տարածքում հիմնել հանգստի գոտի՝ հյուրանոցային և մարզական համալիրներով, ջրային ատրակցիոններով ու համերգասրահով: Ծրագրի մեջ են մտնում նաև Ազատամարտիկների պուրակի արդիականացման, հեծանվային ուղիների կառուցման և այլ ենթակառուցվածքների բարելավման նախագծեր:
Վարչապետը կարևորել է վերը նշված փողոցների հիմնորորգման ծրագիրը և Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին հանձնարարել ներկայացնել անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մյուս ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները պետք է քննարկել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում: Այդ համատեքստում, կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է այդ ուղղությամբ քննարկումներ սկսել պոտենցիալ գործընկերների հետ, մշակել բիզնես պլան և ըստ այդմ շարժվել առաջ:

Vanadzor Development Program Discussed in Government
The Premier was told that infrastructure improvement and tourism promotion projects will be implemented in Vanadzor, including the capital overhaul of Karen Demirchyan, Grigor Lousavorich, Aghayan, Nersisyan and Nairi streets, which are part of the M6 interstate road.
The city development program also provides for the construction of a cableway, the creation of a recreational area with hotels and sports complexes, water attractions and a concert hall on a site that encompasses three artificial lakes in Vanadzor. The program features projects aimed at modernizing the Freedom-Fighters’ Square, building bicycle tracks and improving other infrastructures.
Highlighting the aforementioned road rehabilitation program, the Prime Minister instructed Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan to submit a relevant cost estimate. Nikol Pashinyan noted that the possibility of implementing other programs should be discussed in the framework of cooperation between the state and the private sector. In this context, the Head of Government instructed those responsible to start discussions with potential investors in order to develop a business plan and move forward in accordance with it.