Վարչապետի մոտ քննարկվել է Վանաձորի զարգացման ծրագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Վանաձորի զարգացման ծրագիրը: Պատասխանատուները զեկուցել են, որ նախատեսվում են քաղաքում իրականացնել ենթակառուցվածքների բարելավման և զբոսաշրջության խթանման ծրագրեր: Մասնավորապես, հիմնովին կվերանորոգվեն Կարեն Դեմիրճյան, Գրիգոր Լուսավորիչ, Աղայան, Ներսիսյան, Նաիրի փողոցները, որոնք տարանցիկ են և Մ6 միջպետական ճանապարհի մի մասն են կազմում:
Քաղաքի զարգացման ծրագրով նախատեսվում են նաև իրականացնել ճոպանուղու կառուցում, Վանաձորի 3 արհեստական լճերի տարածքում հիմնել հանգստի գոտի՝ հյուրանոցային և մարզական համալիրներով, ջրային ատրակցիոններով ու համերգասրահով: Ծրագրի մեջ են մտնում նաև Ազատամարտիկների պուրակի արդիականացման, հեծանվային ուղիների կառուցման և այլ ենթակառուցվածքների բարելավման նախագծեր:
Վարչապետը կարևորել է վերը նշված փողոցների հիմնորորգման ծրագիրը և Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին հանձնարարել ներկայացնել անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մյուս ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները պետք է քննարկել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում: Այդ համատեքստում, կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է այդ ուղղությամբ քննարկումներ սկսել պոտենցիալ գործընկերների հետ, մշակել բիզնես պլան և ըստ այդմ շարժվել առաջ:

Под председательсвом премьер-министра обсуждена программа развития Ванадзора
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого была обсуждена программа развития Ванадзора. Ответственные лица доложили, что планируется реализовать в городе программы по улучшению инфраструктуры и стимуляции туризма. В частности, будут капитально отремонтированы улицы Карен Демирчян, Григор Лусаворич, Агаян, Нерсисян, Наири, которые являются частью межгосударственной дороги М6.
Программой развития города также предусматривается строительство канатной дороги, создание на территории трех искусственных озер Ванадзора зоны отдыха с гостинично-спортивными комплексами, водными аттракционами и концертным залом. Программа также включает в себя проекты по модернизации сквера Азатамартиков, строительству велосипедных дорожек и улучшению других инфраструктур.
Премьер-министр подчеркнул важность отмеченной программы по ремонту дорог и поручил министру территориального управления и инфраструктур Сурену Папикяну представить необходимые проектно-сметные документы. Никол Пашинян отметил, что возможности реализации других программ должны обсуждаться в рамках сотрудничества между государством и частным сектором. В этом контексте глава правительства поручил ответственным лицам начать обсуждения с потенциальными партнерами, разработать бизнес-план и двигаться вперед в соответствии с ним.