Թեհրանում հրթիռից Boeing 737-ի կործանման վարկածն ապացուցման կարիք ունի. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Թեհրանում հրթիռից Boeing 737-ի կործանման վարկածը հաստատված չէ։ Ֆեյսբուքի իր էջում հրապարակած հայտարարության համաձայն՝ Զելենսկին այս առնչությամբ ապացույցներ է պահանջում ԱՄՆ-ից, Կանադայից և Մեծ Բրիտանիայից։
«Ինթնաթիռին հրթիռի հարվածի մասին վարկածը չի բացառվում, բայց այս պահի դրությամբ այն հաստատված չէ։ Հաշվի առնելով  լրատվամիջոցներում պետությունների ղեկավարների հայտարարությունները՝ մենք կոչ ենք անում միջազգային բոլոր գործընկերներին, առաջին հերթին ԱՄՆ, Կանադայի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարություններին, տեղեկություններ և ապացույցներ տրամադրել հետաքննող հանձնաժողովին աղետի պատճառների վերաբերյալ»,- գրել է Զելենսկին։
Վերջինս հավելել է, որ ուկրաինացի փորձագետները շարունակում են հետաքննել աղետի պատճառներն ու հանգամանքները։
Ինչպես տեղեկացնում է «112 Ուկրաինա» հեռուստաալիքը՝ Զելենսկին  ԱՄՆ ներկայացուցիչներից կարևոր տվյալներ է ստացել, որոնք վերաբերում են Թեհրանում Boeing-737-ի աղետին։ Այս մասին ասել է արտաքին գործերի նախարար Վադիմ Պրիստայկոն։

Зеленский заявил, что версия попадания ракеты в Boeing 737 в Тегеране требует доказательсв
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что версия попадания ракеты в Boeing 737 в Тегеране не подтверждена. В связи с этим он требует доказательств от США, Канады и Великобритании. Об этом он заявил на своей странице в Facebook, передает 112.ua
"Версия попадания ракеты в самолет не исключается, но по состоянию на сегодня не является подтвержденной. Учитывая последние заявления лидеров государств в СМИ, мы призываем всех международных партнеров – прежде всего правительства США, Канады и Великобритании – предоставить сведения и доказательства, касающиеся катастрофы, в распоряжение комиссии по расследованию причин", – написал Владимир Зеленский.
Он добавил, что украинские эксперты продолжают расследовать причины и обстоятельства катастрофы.
Напомним, 8 января в столице Ирана Тегеране разбился пассажирский самолет Boeing 737, принадлежавший авиакомпании МАУ. На борту судна находились 177 человек. Все погибли.
По словам министра иностранных дел Украины Вадима Пристайко, в результате катастрофы Boeing-737 (рейс PS 752) в Иране погибли 11 граждан Украины, 82 иранца, 63 канадца, 10 шведов, 4 афганца, 3 немца и 3 британца.