Աբխազիայի դատարանը չեղյալ է հայտարարել նախագահական ընտրությունների արդյունքները
Աբխազիայի Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել երկրի առաջին ատյանի դատարանի՝ նախագահական ընտրությունների արդյունքները վավեր ճանաչելու որոշումը: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին
«Աբխազիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սահմանադրական օրենքով սահմանված ժամկետներում կրկնակի ընտրություններ նշանակելու մասին որոշում է կայացրել»,- այս մասին տեղեկություն է հրապարակել դատավոր Թեմուր Տարբան:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Աբխազիայի իշխանությունները մտադիր են բողոքարկել Գերագույն դատարանի որոշումը:
Նշենք, որ Աբխազիայի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի է ունեցել 2019 թվականի սեպտեմբերի 8-ին: Ձայների 47,39 տոկոսով հաղթել է հանրապետության գործող ղեկավար Ռաուլ Խաջիմբան: Ընդդիմադիր Ալխաս Կվիցինիան ստացել է ձայների 46,19 տոկոսը: Վերջինս հայց է ներկայացրել Գերագույն դատարան՝ խնդրելով անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։  Սակայն սեպտեմբերի 20-ին դատարանը մերժել է հայցը:

Абхазский суд отменил итоги выборов президента
Верховный суд Абхазии отменил решение суда первой инстанции, оставившего в силе итоги выборов президента республики, передает корреспондент РИА Новости.
Второй тур выборов президента Абхазии прошел 8 сентября 2019 года. Победил действующий глава республики Рауль Хаджимба, набрав 47,39% голосов. Его оппонент - председатель оппозиционной партии "Амцахара" Алхас Квициния - получил 46,19%. Оппозиционер подал иск в Верховный суд с просьбой признать итоги выборов недействительными. Суд 20 сентября отказал Квицинии. Церемония вступления Хаджимбы в должность главы государства состоялась 9 октября. Оппозиция потребовала назначить повторные выборы и настаивает, что Хаджимба должен был набрать не простое, а абсолютное большинство голосов.
"Центральной избирательный комиссии Абхазии в установленные конституционным законом сроки назначить повторные выборы", - огласил решение судья Темур Тарба.
Власти Абхазии намерены опротестовать решение Верховного суда, сообщил РИА Новости вице-президент Аслан Барциц.