Իրանի ԱԳ նախարարը կոչ է արել Ֆրանսիային, Գերմանիային և Մեծ Բրիտանիային դադարել ԱՄՆ թելադրանքի առջև խոնարհվելուց
РИА Новости, Михаил Метцель
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Ֆրանսիային, Գերմանիային և Մեծ Բրիտանիային կոչ է արել դադարել ԱՄՆ թելադրանքի առջև խոնարհվելուց և խիզախություն դրսևորել կատարելու համար 2015 թվականի իրանական միջուկային համաձայնագրով իրենց պարտավորությունները:
«Եվրաեռյակի հաշտեցման քաղաքականությունը 20 ամիս շարունակ խոնարհվել է ամերիկյան թելադրանքի առաջ: Սա ոչ մի տեղ չի բերել և ոչ մի տեղ չի բերի»,- թվիթերյան իր էջում նշել է Զարիֆը, հայտնում է News.am-ը
Նա մատնացույց է արել ԱՄՆ դուրս գալուց հետո Գործողությունների համատեղ համընդգրկուն ծրագիրը փրկելու Եվրոպայի անկարողությունը՝ նշելով, որ «եվրաեռյակը կարող է ԳՀՀԾ-ն փրկել, բայց ոչ խուլիգանին հաշտեցնելու և մյուս կողմի վրա ճնշում գործադրելու ճանապարհով»: «Նա (եվրաեռյակը) պետք է խիզախություն դրսևորի իր պարտավորությունները կատարելու համար»,- նշել է Զարիֆը:

Глава МИД ИРИ призвал евротройку прекратить поклоняться диктату США
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф призвал Францию, Германию и Великобританию - прекратить поклоняться диктату США и набраться смелости, чтобы выполнить свои обязательства по иранскому ядерному соглашению 2015 года, передает News.am
''В течение 20 месяцев политика умиротворения  евротройки  склонялась перед американским диктатом. Это никуда не привело  и никогда не приведет'', - написал  Зариф в своем Твиттере.
Он указал на неспособность Европы спасти Совместный  всеобъемлющий  план действий после выхода США отметив, что ''Eвротройка  может спасти СВПД, но не путем умиротворения хулигана и давления на другую сторону''. ''Она (евротройка) должна набраться смелости, чтобы выполнить свои обязательства'', - отметил Зариф.