Ի՞նչ քաղաքական ուղի է անցել Ռուսաստանի նորընտիր վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը
ՌԴ Պետդումայի պատգամավորները ձայների 383 կողմ, 41-ը ձեռնպահ և 0 դեմ հարաբերակցությամբ հաստատեցին Միխայիլ Միշուստինի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում:
Ո՞վ է Միխայիլ Միշուստինը
Նա ծնվել է 1966 թվականի մարտի 3-ին, Մոսկվայում:
1989-ին ավարտել է Մոսկվայի հաստոցային ինստիտուտը՝ ինժեներ-սիստեմոտեխնիկ որակավորմամբ, իսկ 1992-ին` այդ բուհի ասպիրանտուրան:
2003-ին ՝ Ռուսաստանի Գ.Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական ակադեմիայում պաշտպանել է գիտական թեզ՝ ստանալով տնտեսական գիտությունների թեկնածուի աստիճան:
1992 թվականից աշխատել է Միջազգային համակարգչային ակումբում, որի նպատակը  «արևմտյան առաջադեմ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները Ռուսաստան ներգրավելն է եղել»:
Մինչև 1995 թվականը եղել է Միջազգային համակարգչային ակումբի թեստային լաբորատորիայի տնօրեն, 1995-1996 թվականներին եղել է նույն լաբորատորիայի գլխավոր տնօրեն, հայ գործարար Լևոն Ամդիլյանի տեղակալ, 1996-1998 թվականներին եղել է Միջազգային համակարգչային ակումբի խորհրդի նախագահ:
1998-ին զբաղեցրել է ՌԴ Պետական հարկային ծառայության ղեկավար Բորիս Ֆեդորովի օգնականի պաշտոնը:
1998 թվականի օգոստոսի 22-ից նշանակվել է ՌԴ հարկային պետական ծառայության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում: Այդ ժամանակ գերատեսչությունը ղեկավարում էր Բորիս Ֆեդորովը, իսկ 1998-ի սեպտեմբերից ՝ Գեորգի Բոոսը:
1999-2004 թվականներին եղել է ՌԴ հարկերի և գանձումների հարցերով փոխնախարար: Այնուհետև աշխատել է Անշարժ գույքի կադաստրի դաշնային գործակալությունում:
2004 թ.-ի մարտի 22-ից մինչև 2006 թ. դեկտեմբերի 18-ը եղել է  ՌԴ Անշարժ գույքի կադաստրի դաշնային գործակալության ղեկավար:
2006 թ. դեկտեմբերի 18-ից մինչև 2008 թ. փետրվարի 29-ը Միխայիլ Միշուստինը ղեկավարել է Հատուկ տնտեսական գոտիների կառավարման հարցերով դաշնային գործակալությունը:
2008–2010 թթ.-ին եղել է UFG Capital Partners-ի նախագահ և UFG Asset Management ընկերության կառավարող գործընկեր, վերահսկողություն է իրականացրել վենչուրային ֆոնդի, անշարժ գույքի ֆոնդերի նախագծերի նկատմամբ, ինչպես նաև զբաղվել է մարզերում բիզնեսի զարգացմամբ:
2010 թվականին նշանակվել է ՌԴ Դաշնային հարկային ծառայության ղեկավար:  2013 թվականից համատեղության կարգով հանդիսանում է ՌԴ կառավարությանը կից Ֆինանսական համալսարանի հարկերի և հարկման ֆակուլտետի գիտական ղեկավար:
Ընդգրկված է ԲԿՄԱ հոկեյի ակումբի դիտորդական խորհրդի կազմում և ՌԴ Հոկեյի ֆեդերացիայի կառավարման կազմում:
Հանդիսանում է ՌԴ նախագահին կից Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայի գիտական խորհրդի անդամ:
2010-ից Ռուսաստանի Դաշնության առաջին դասի պետական խորհրդական է:
Պարգևատրվել է  Պատվո շքանշանով (2012-ին), ինչպես նաև «Հայրենիքի հանդեպ վաստակի համար» IV աստիճանի շքանշանով (2015-ին):
Հանդիսանում է «Ռուսաստանի Դաշնության հարկային ծառայության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմունքներ» (2005) գրքի հեղինակ:
Ամուսնացած է, ունի երեք որդի:
Հետաքրքրված է հոկեյով: Նվագում է նաև դաշնամուր:
ՌԴ վարչապետի թեկնածու առաջադրվելուց անմիջապես հետո մամուլում լուրեր սկսեցին շրջանառվել, որ Միխայիլ Միշուստին կիսով չափ հայ է: Լուրի հիմնական աղբյուրը  ռուսական «Compromat.ru» կայքն է, որը, հղում կատարելով «Moscow Post»-ին, մասնավորապես նշում է, որ «Լևոն Ամդիլյանի հետ Միխայիլ Միշուստինի հետ բարեկամությունը ձեռք  է բերվել իր ծագման շնորհիվ, քանի որ Միշուստինը կիսով չափ հայ է»: Սակայն «Moscow Post» կայքն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ տվյալ կայքում նման հոդված գոյություն չունի: Ծնողների մասին ինֆորմացիա միայն տրվում է Վիքիպեդիայի անգլերեն բաժնում, որտեղ մասնավորապես նշված է, որ հայրը հրեական ծագում ունի, իսկ մայրն՝ ազգությամբ հայ է: Սակայն ռուսերեն Վիքիպեդիայում այդ մասին ոչինչ չկա:
Ռուսական պետական լրատվամիջոցների կողմից Միշուստինի մասին տրամադրված տեղեկատվությունում նույնպես չի նշվում նրա հայ լինելու մասին: Անգամ Ռուսաստանի Դաշնային հարկային ծառայության կայքէջում վերջինիս ծագման մասին պաշտոնական ինֆորմացիան բացակայում է:
Սակայն այն, որ վերջինս սերտ կապեր ունի հայ գործարարների հետ, դա կասկածից վեր է: Միշուստինը մտերիմ է մասնավորապես հայ գործարար Լևոն Ամդիլյանի, ինչպես նաև Ռուսաստանում մեդիամագնատ Արթուր Ջանիբեկյանի հետ։ Վերջինիս ուղեկցությամբ էլ նա անցած տարի ժամանել էր Հայաստան, մասնակցել WCIT 2019-ի` ՏՏ համաշխարհային համաժողովին, այցելել «Այբ» դպրոց։

Михаил Мишустин: факты и политический портрет
Михаил Мишустин - новый премьер-министр России - был утвержден на должность российской Думой, которая отдала ему 383 голоса "за", был 41 воздержавшийся и 0 против.
Кто же он Михаил Мишустин, которого армянская пресса с первого же дня назвала "чиновником с армянскими корнями"? Сразу же после выдвижения на пост премьер-министра Российской Федерации в СМИ появилась информация о том, что Михаил Мишустин - наполовину армянин. Основным источником этой информации является российский сайт Compromat.ru, который со ссылкой на Moscow Post отмечает, что «дружба Мишустина с Левоном Амдиляном стала возможной благодаря его происхождению, поскольку Мишустин - наполовину армянин». Однако на сайте Moscow Post мы не смогли найти такой источник. Информация о родителях российского премьера есть только в английском варианте Wikipedi-и, в котором конкретно говорится, что отец его - еврей по происхождению, а мать - армянка. Но в русскоязычной Википедии об этом ничего нет.
В предоставленной российскими государственными СМИ информации о Мишустине также нет упоминания его армянских родственников. Официальная информация о его происхождении на сайте ФНС России вообще отсутствует.
Но факт, что Михаил Мишустин имеет тесные связи с армянскими бизнесменами, не вызывает сомнений. Мишустин особенно близок с армянским бизнесменом Левоном Амдиляном, а также российским медиа-магнатом Артуром Джанибекяном. Именно в сопровождении последнего российский премьер приехал в Армению в прошлом году, чтобы принять участие в работе Всемирного саммита WCIT 2019, а также посетил школу "Айб", которая сразу же поздравила премьер-министра РФ с вступлением в должность.
Факты:
Михаил Мишустин родился 3 марта 1966 года в Москве.
В 1989 году окончил Московский станкоинструментальный институт ("СТАНКИН"; ныне - Московский государственный технологический университет "СТАНКИН") с присвоением квалификации "инженер-системотехник", в 1992 году - аспирантуру этого вуза.
В 2003 году в Российской экономической академии им. Г. В. Плеханова защитил диссертацию на соискание степени кандидата экономических наук по теме "Механизм государственного налогового администрирования в России".
Доктор экономических наук. В 2010 году защитил диссертацию на тему "Стратегия формирования имущественного налогообложения в России".
С 1992 года Михаил Мишустин работал в Международном компьютерном клубе (некоммерческая организация, ставившая целью "привлечение западных передовых информационных технологий" в Россию). До 1995 года - директор тестовой лаборатории, в 1995-1996 годах - заместитель генерального директора Левона Амдиляна, в 1996-1998 годах - председатель правления Международного компьютерного клуба.
В 1998 году занимал должность помощника руководителя Государственной налоговой службы РФ Бориса Федорова по информационным системам учета и контроля за поступлением налоговых платежей. С 22 августа 1998 года - заместитель руководителя Государственной налоговой службы РФ. С марта 1999 года по март 2004 года занимал должность заместителя министра РФ по налогам и сборам. С 22 марта 2004 года по 18 декабря 2006 года - руководитель Федерального агентства кадастра объектов недвижимости.
С 18 декабря 2006 года по 29 февраля 2008 года Михаил Мишустин руководил Федеральным агентством по управлению особыми экономическими зонами.
В 2008-2010 годах - президент компании UFG Capital Partners и управляющий партнер группы компаний UFG Asset Management (управление активами, инвестиционный бизнес), курировал проекты по запуску венчурного фонда, фондов недвижимости, а также развитие бизнеса в регионах. Одним из основателей группы UFG был бывший министр финансов Борис Федоров. В этот же период Михаил Мишустин был научным руководителем Института экономики недвижимости Государственного университета "Высшая школа экономики".
С 6 апреля 2010 года - руководитель Федеральной налоговой службы РФ (ФНС России). Одновременно с октября 2013 года является научным руководителем факультета налогов и налогообложения Финансового университета при правительстве РФ. Входит в наблюдательный совет хоккейного клуба ЦСКА, правление Федерации хоккея России. Член ученого совета Российской академии народного хозяйства и государственной службы при президенте РФ.
Сумма декларированного дохода за 2018 год составила 18 млн 993 тыс. рублей, супруги - 47 млн 709 тыс. рублей.
Действительный государственный советник РФ I класса (2010).
Награжден орденами Почета (2012), "За заслуги перед Отечеством" IV степени (2015). Отмечен Почетной грамотой президента РФ (2013) и благодарностью правительства РФ (2016).
Автор монографии "Информационно-технологические основы государственного налогового администрирования в России" (2005).