Շոյգուն կոչ Է արել ամրապնդել ՀԱՊԿ-ի ներուժը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ներուժը պետք Է կատարելագործել աշխարհում տիրող բարդ ռազմաքաղաքական իրադրության կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, ՌԴ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սերգեյ Շոյգուն հունվարի 20-ին հայտարարել Է ՀԱՊԿ-ի նոր գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կազմակերպության ստեղծման պահից ի վեր շատ բան Է արվել նրա ռազմական բաղադրիչի կատարելագործման համար: Ստեղծվել Է ճգնաժամային հակազդման համակարգ, կազմավորվել են ՀԱՊԿ-ի (Հավաքական ուժերի) զորքերի բաղադրիչները, կանոնավոր հիման վրա անցկացվում են համատեղ օպերատիվ եւ մարտական պատրաստության միջոցառումներ»,-ասել Է Շոյգուն:
Դրա հետ մեկտեղ գեներալն նշել Է, որ տարածաշրջանում եւ աշխարհում ռազմաքաղաքական իրադրությունն ընդհանուր առմամբ «մնում Է բարդ»:
«Չի նվազում ճգնաժամային պոտենցիալը: Ուստի ի շահ ՀԱՊԿ-ի ուժային բաղադրիչի պատրաստության ապահովման եւ հակաճգնաժամային խնդիրների արդյունավետ լուծման այդ համատեղ աշխատանքն անհրաժեշտ Է շարունակել»,-նշել Է Շոյգուն:
ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կապերի զարգացումը, նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով, «մնում Է Ռուսաստանի անփոփոխ գերակայություններից մեկը»:

Сергей Шойгу призвал укреплять силовой потенциал ОДКБ
Силовой потенциал Организации Договора о коллективной безопасности требуется совершенствовать в связи со сложной военно-политической обстановкой в мире, заявил и.о. министра обороны РФ Сергей Шойгу в понедельник в ходе встречи с новым генсеком ОДКБ Станиславом Засем, передает РИА Новости.
"С момента создания Организации многое было сделано для совершенствования ее военной составляющей. Создана система кризисного реагирования, сформированы компоненты Войск (Коллективных сил) ОДКБ, на регулярной основе проводятся мероприятия совместной оперативной и боевой подготовки", - сказал Шойгу.
При этом военно-политическая обстановка в регионе и мире в целом "остается сложной", признал генерал.
"Не снижается кризисный потенциал. Поэтому в интересах обеспечения готовности силовой составляющей ОДКБ и эффективного решения антикризисных задач эту совместную работу необходимо продолжать", - отметил Шойгу.
Развитие связей в рамках ОДКБ, по словам и.о. министра, остается "одним из неизменных российских приоритетов".