Այս աշխարհը չի լինելու գործարանների երկիր, այն երիտասարդների աշխարհ է լինելու․ Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում որպես բանախոս մասնակցել է «Հավասարակշռելով ներքին և գլոբալ անհավասարությունը» թեմայով քննարկմանը:
Հայաստանի նախագահի հետ որպես բանախոս հանդես է եկել տնտեսագիտության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ժոզեֆ Ստիգլիցը: Նա եղել է ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլիթոնի տնտեսական խորհրդատուների խորհրդի նախագահը, Համաշխարհային բանկի ավագ փոխնախագահը և գլխավոր տնտեսագետը, մի շարք հետազոտությունների հեղինակ է։ Նրա վերջին գիրքը կոչվում է՝ «Անհավասարության գինը. ինչպես է այսօրվա բաժանված հասարակությունը վտանգում մեր ապագան»:
Հաշվի առնելով, որ համաժողովի՝ 2020-ի համաշխարհային ռիսկերի զեկույցում անհավասարությունը նշվում է որպես ռիսկի գլխավոր գործոն, քննարկվել է, թե ինչպես որոշում կայացնողները կարող են բարելավել հավասարակշռությունը ներքին քաղաքական առաջնահերթությունների ու գլոբալ տնտեսական իրավիճակի միջև։
Մինչ քննարկման մեկնարկը նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել պրոֆեսոր Ստիգլիցին իր կյանքում ունեցած դերակատարման համար, պարզաբանելով, որ 1996 թվականին որպես Հայաստանի վարչապետ պաշտոնավարելիս աղքատության հաղթահարման հարցում անհամաձայնություն է ունեցել Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ։ «Աղքատության հաղթահարման ձևն ինձ համար՝ որպես վարչապետ, զարգացումն էր,- պատմել է նախագահ Սարգսյանը։- Համաշխարհային բանկի նախագահի հետ մենք եկանք ընդհանուր հայտարարի՝ Հայաստանը դարձնել ոչ թե աղքատության դեմ պայքարող երկիր, այլ զարգացնել այն։ Այդ «մարտում» ինձ քաջալերում էին գլոբալիզացիայի վերաբերյալ պրոֆեսոր Ստիգլիցի հոդվածները»։
Անդրադառնալով համաշխարհային ռիսկերին՝ նախագահ Սարգսյանը խոսել է դրանց քվանտային վարքագծի և քվանտային քաղաքականության հիմքերի մասին։ «Ես այդ տեսությունը ներկայացրել եմ 600 էջանոց գրքում, որը շուտով լույս կտեսնի,-ասել է Արմեն Սարգսյանը ։- Հասկանալու համար, թե որքան հեռու կգնա քո երկիրը, պետք է դիտարկել աշխարհի ներկայիս վիճակը։ Ես սրա մասին մտածում էի նախագահ դառնալուց առաջ։ Որպես քաղաքացի՝ ինձ զարմացնում էր համանմանությունը։ Դա պատկերացնելու համար պետք է 100 տարի հետ գնալ, երբ մենք գործ ունեինք բնական գիտությունների և ֆիզիկայի աշխարհի հետ, երբ գիտնականները կարողանում էին վերլուծել դասական երևույթները մինչև այն պահը, երբ նրանք բախվեցին գործընթացների, որոնք հնարավոր չէր բացատրել։ Դա մեծ իրարանցում առաջացրեց։ Այդ ժամանակ անհրաժեշտ էր փոխել երևույթների ընկալման տրամաբանությունը։ Ալբերտ Այնշտայնի, Վերներ Հայզենբերգի, Ռիչարդ Ֆեյնմանի նման տաղանդները փոխեցին ֆիզիկայի ընկալման փիլիսոփայությունը, այլ ոչ թե ստեղծեցին նոր բան։ Մեր շուրջը կատարվող մեծագույն հայտնագործություններում յուրաքանչյուրն իր մասնիկն ունի։ Ներկայիս սերունդն ապրում է երկու աշխարհներում՝ նյութական և վիրտուալ։ Մենք տարրական մասնիկներ ենք։
Հաջորդ կարևոր կետն այն է, որ բնակչության թիվն աճում է։ Երբ ես ուսումնասիրում եմ բնությունը, հասկանում եմ, որ այն դասական չէ, այլ՝ քվանտային։ Քվանտային օրենքներն են կարգավորում մարմինները։ Ես սկսեցի գիտակցել, որ մենք գնալով ավելի ու ավելի շատ ենք դառնում քվանտային, որ սա նախկին հասարակությունից միանգամայն տարբեր հասարակություն է։
Փոխվում է նաև ժողովրդավարությունը, քանի որ նորմալ ժողովրդավարական երկրներում դու քվեարկում ես քո խորհրդարանի, նախագահի օգտին հաջորդ հինգ տարիների համար, այնուհետև սպասում ես արդյունքներին, հարցերին և այլն։ Այժմ դու ամեն օր քվեարկում ես քո ֆեյսբուքյան էջում։ Մենք այսօր ապրում ենք միանգամայն տարբեր աշխարհում, որը քվանտային է և գնալով դառնում է ավելի բարդ, քանի որ չկան կարգավորումներ ոչ միայն այն իմաստով, որ մենք չենք հասկանում, թե ինչ է կատարվում, այլ՝ չկան կարգավորումներ նաև սոցիալական հարթակում։
Ուստի, բարի գալուստ նոր աշխարհ, որը, ինչպես բնությունը, դասական չէ, այլ՝ քվանտային։ Եվ ես անձնապես ոգևորված եմ դրանից, քանի որ մենք ունենք գիտնականներ, ովքեր պետք է հասկանան՝ ինչպես է այդ քվանտային քաղաքականությունն աշխատում։ Եվ դա հիանալի խնդիր է, ուստի դրա բացահայտումը կլինի ձեռքբերում։
Աշխարհում շատ զարգացող երկրներ պարտքեր ունեն, որոնք պետք է վճարեն։ Ինչքան մեծ է պարտքը, այնքան շատ խնդիրներ են առաջանում: Ինչպե՞ս լուծել այս խնդիրը: Դու կարող ես վերաֆինանսավորել այն, կարող ես բանակցել, կարող ես խթանել քո տնտեսությունը, տնտեսական աճ ունենալ, բայց, միևնույն է, սահմանափակված ես որոշ պարտավորություններով: Բայց եկեք այս հարցը այլ տեսանկյունից դիտարկենք:
Ամենամեծ խնդիրներից մեկը, որն այսօր բոլորը քննարկում են, կապված է շրջակա միջավայրի հետ: Մեզանից յուրաքանչյուրը փոխկապակցված է ոչ միայն այն պարտքով, որը մենք ժառանգել ենք ԱՄՀ-ից կամ Համաշխարհային բանկից, այլ՝ նաև երկկողմ պարտքերով: Եկեք պատկերացնենք, որ կա մի մեծ երկիր, որը կարևորում է կլիմայական փոփոխությունները և համաձայն է ամեն տարի մեկ միլիարդ ԱՄՆ դոլար ներդնել կլիմայական փոփոխությունների բարելավման գործում. ծառեր է տնկում, արտադրությունն ավելի մաքուր է դարձնում և այլն: Եկեք նաև պատկերացնենք, որ կա ավելի փորք երկիր, որն ունի 5 հարյուր միլիոն ԱՄՆ դոլարի պարտք այս երկրին և պետք է ծառայություններ մատուցի նրան:
Պատկերացրեք նաև, որ կան երկու խելացի առաջնորդներ, որոնք համաձայնել են իրենց ջանքերը համատեղել և միջազգային հանրությանը համոզել են, որ ավելի փոքր երկրները այս պարտքի մի մասը կծախսեն իրենց երկիրն ավելի կանաչ դարձնելու վրա, հազարավոր, միլիոնավոր ծառեր կտնկեն և այդ վարկը կփոխանցեն ավելի մեծ երկրին, վերջինս էլ կկարողանա հաստատել, որ նրանք հարյուր միլիոնավոր դոլարներ են ներդրել «կանաչ պարտատոմսերում»: Գաղափարն այն է, թե ինչպես կկարողանանք Երկիր մոլորակն ավելի կանաչ և ավելի քիչ CO2-ով լցված դարձնել, թե ինչպես ազատվենք պարտքերից` ի նպաստ կլիմայի: Արդյունքում՝ ավելի փոքր երկիրն աշխարհի համար շատ օգտակար քայլ անելով ևս մեկ հնարավորություն կունենա վերցնել հինգ հարյուր միլիոն դոլար:
Մենք ապրում ենք անորոշ, անկանխատեսելի աշխարհում: Ես միշտ մտածել եմ, որ անորոշությունը հնարավորություն է ստեղծում: Հնարավորություններ են բացվում փոքր երկրների համար, քանի որ տեխնոլոգիական առումով մենք բոլորս սկսում ենք նույն մակարդակից: Հայաստանը փոքր երկիր է, որտեղ կան շատ գիտնականներ, ֆիզիկոսներ, մաթեմատիկոսներ, հիանալի կրթական համակարգեր ծրագրավորման ոլորտում։ Ամեն ինչ փոխվելու է, քանի որ ապագայում մեքենաշինության համար այլևս գործարաններ անհրաժեշտ չեն լինի: 5, 10, 15 տարի հետո, երբ դուք գնաք առևտրի կենտրոն, մինչև ձեր երեխայի համար սնունդ կգնեք, ձեր մեքենան պատրաստ կլինի: Ձեր մեքենան կունենա երեք հազար բաղադրիչ, այն կլինի էլեկտրական, որը ձեզ համար կպատրաստեն երկու ռոբոտ: Սա է իրականությունը:
Արդյունաբերական ձեռնարկություններում իրականացվող արտադրական գործընթացները կտրուկ կփոխվեն: Մենք այսօր աշխատում ենք գտնել մեծ շուկաներ, որտեղ աշխատուժն ավելի էժան է, իսկ ապագայում մեծ ընկերությունների առավելությունը կլինի այն, որ նրանք նոու հաու կունենան: Սա շատ կարևոր է, քանի որ աշխարհի ապագան մեծապես կախված է ստարտափերից։
Սակայն, ինչպե՞ս ես պատրաստվում նորարարություն անել, երբ արդյունաբերական ամբողջ տրամաբանությունը ասում է, որ դու պետք է գնաս համալսարան, դառնաս ինժեներ, հետո ավագ ինժեներ, վերջում՝ փոխնախագահ: Սա ստեղծում է մեկ այլ խնդիր, քանի որ Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի, բայց ես մտածում եմ Հայաստանում նավահանգիստ ստեղծել, Հայաստանը դարձնել միջազգային խոշոր «նավահանգիստ» համաշխարհային տեղեկատվության օվկիանոսում: Այստեղ մենք հանդիպում ենք այլ խնդիրների՝ տվյալների հետ կապված ռիսկեր, կարգավորումներ և այլն: Բայց եթե մենք գնում ենք ստարտափ ունենալու ուղղությամբ, ապա գաղափարն է դառնում ամենահզոր գործիքը: Իսկ ո՞րն է գաղափարը: Կարո՞ղ եք այն վաճառել, այն արժեք ունենալու՞ է, ապագայում կլինե՞ն արդյոք գաղափարների շուկաներ, կկարողանա՞նք դրանք կարգավորել:
Մենք մուտք ենք գործում նոր աշխարհ, և ես չեմ վախենում այդ փաստից: Կարծում եմ՝ այն արագությունը, որ մենք ունենալու ենք, կհանգեցնի նրան, որ չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխությունը կլինի վերջինը, քանի որ այն շատ արագ տեղի կունենա: Չորրորդը, հինգերորդը, վեցերորդը կլինի մեր էվոլյուցիան, հեղափոխությունը, քանի որ մենք ապրելու ենք այս նոր աշխարհում և պետք է սկսենք ստանդարտներից դուրս մտածել:
Պետք է զուգահեռաբար զարգացնել բոլոր ոլորտները, պետք է զարգացնել զբոսաշրջությունը, մշակույթը, պետք է արտադրել և վաճառել ամեն ինչ։ Բայց այս ամենի հիմքում պետք է լինեն նոր տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը: Այս ամենի լավ օրինակներ կան Աֆրիկայում ևս․ նայեք Ռուանդային, որտեղ էլեկտրոնային կառավարման համակարգը մեծ փոխություններ է բերել:
Ես շատ լավատես եմ: Այս աշխարհն ամբողջովին տարբեր է լինելու, այն չի լինելու գործարանների երկիր, այլ՝ երիտասարդների աշխարհ է լինելու»:

Этот мир не будет страной предпринимателей, он будет миром молодежи: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках Давосского Всемирного экономического форума выступил в качестве спикера на дискуссии "Балансируя внутреннюю и глобальную безопасность".
Вместе с президентом Республики в качестве спикера выступал лауреат Нобелевской премии по экономике, профессор Колумбийского университета Жозеф Стиглиц. Он был председателем совета экономических советников президента США Билла Клинтона, старшим вице-президентом и главным экономистом Всемирного банка, автор ряда исследований. Его последняя книга называется "Цена неравенства. Чем расслоение общества грозит нашему будущему".
Учитывая, что в докладе форума относительно всемирных рисков 2020 года неравенство отмечается в качестве главного фактора риска, обсуждалось, как могут принимающие решения улучшить баланс между внутренними политическими приоритетами и глобальной экономической ситуацией.
До старта дискуссии президент Армен Саркисян выразил благодарность профессору Стиглицу за ту роль, которую он сыграл в его жизни, пояснив, что в 1996 году в качестве премьер-министра Армении он имел разногласия с представителями Всемирного банка в вопросе преодоления бедности. "Для меня как премьер-министра способом преодоления бедности было развитие, - рассказал Президент Саркисян. – С президентом Всемирного банка мы пришли к общему знаменателю: Армению сделать не страной, борющейся с бедностью, а развивать ее. В этом "сражении" меня вдохновляли статьи профессора Стиглица о глобализации".
Касаясь всемирных рисков, президент Саркисян говорил об их квантовом поведении и об основах квантовой политики. "Я представил эту теорию в 600-страничной книге, которая скоро выйдет в свет, - сказал Армен Саркисян. - Чтобы понять, насколько далеко пойдет твоя страна, нужно рассмотреть нынешнее состояние мира. Я об этом думал до того, как стал президентом. Как гражданина меня удивляло сходство. Чтобы это представить, нужно уйти на 100 лет назад, когда мы имели дело с миром естественных наук и физики, когда ученые могли анализировать классические явления то того момента, когда они столкнулись с процессами, которые невозможно было объяснить. Это вызвало большой переполох. Тогда было необходимо изменить логику восприятия явлений. Такие таланты как Альберт Эйнштейн, Вернер Айзенберг, Ричард Фейнман изменили философию восприятия физики, а не создали новое. В величайших открытиях, которые делаются вокруг нас, каждый имеет свою частицу. Нынешнее поколение живёт в двух мирах: материальном и виртуальном. Мы - элементарные частицы.
Следующий важный пункт состоит в том, что количество населения растёт. Когда я изучаю природу, понимаю, что она не классическая, а квантовая. Телами управляют квантовые законы. Я начал осознавать, мы становимся всё более и более квантовыми, что это общество совершенно отличается от прежнего общества.
Меняется также демократия, поскольку в нормальных демократических странах ты голосуешь за свой парламент, президента на последующие пять лет, затем ждёшь результатов, вопросов и так далее. Сейчас ты ежедневно голосуешь на своей странице в Фейсбук. Мы сегодня живем в совершенно ином мире, который является квантовым и чем дальше, тем сложнее он становится, поскольку нет регулировок не только в том смысле, что мы не понимаем, что происходит, а нет регулировок также на социальной площадке.
Так что, добро пожаловать в новый мир, который, как и природа, не классический, а квантовый. И лично я воодушевлён этим, поскольку у нас есть ученые, которые должны понять, как эта квантовая политика работает. И это восхитительная задача, следовательно ее открытие будет достижением.
В мире много развивающихся стран имеют долги, которые должны платить. Чем больше долг, тем больше проблем возникает. Как решить эту проблему. Ты можешь его рефинансировать, можешь вести переговоры, можешь стимулировать свою экономику, иметь экономический рост, но, все равно, ты ограничен определенными обязательствами. Но давайте на этот вопрос посмотрим с другой точки зрения.
Одна из самых больших проблем, которую сегодня все обсуждают, связана с окружающей средой. Каждый из нас взаимосвязан не только с тем долгом, который мы унаследовали от МВФ или Всемирного банка, а также двусторонними долгами. Давайте представим, что есть некая большая страна, которая придаёт важность климатическим изменениям и согласна ежегодно вкладывать один миллиард долларов США в дело улучшения климатических изменений: сажает деревья, делает производство более чистым и т.д. Давайте также предположим, что страна поменьше, у которой долг в пятьсот миллионов долларов США перед этой страной, и она должна оказать ей услуги.
Представьте также, что есть два умных лидера, которые согласились объединить свои усилия и убедить международную общественность, что маленькие страны часть этого долга потратят на то, чтобы сделать свою страну более зеленой, посадят тысячи, миллионы деревьев и этот кредит передадут большей стране, а последняя сможет утверждать, что они вложили сотни миллионов долларов в "зеленые облигации". Идея в том, как мы сможем сделать планету Земля более зеленой и менее заполненной углекислым газом, как на освободиться от долгов во благо климату. Тем самым меньшая страна, делая очень полезный для мира шаг, получит ещё одну возможность взять пятьсот миллионов долларов.
Мы живем в неопределенном, непредсказуемом мире. Я всегда думал, что неопределенность создаёт возможность. Открываются возможности для малых стран, поскольку в технологическом смысле мы все начинаем с одного уровня. Армения малая стана, где есть много ученых, физиков, математиков, восхитительные образовательные системы в сфере программирования. Все изменится, поскольку в будущем для машиностроения больше не нужны будут заводы. Через 5, 10, 15 лет когда вы пойдёте в торговый центр, пока вы будете покупать пищу для своего ребёнка, ваша машина будет готова. Ваша машина будет состоять из трёх тысяч компонентов, она будет электронной, которую для вас подготовят два робота. Такова реальность.
Производственные процессы, которые осуществляются на промышленных предприятиях, совершенно изменятся. Мы сегодня стараемся найти большие рынки, где рабочая сила более дешёвая, а в будущем преимуществом больших компаний будет то, что они будут обладать ноу-хау. Это очень важно, поскольку будущее мира в значительной степени зависит от стартапов.
Однако как представить осуществление инноваций, когда вся индустриальная логика говорит, что тебе нужно идти в университет, становиться инженером, затем – старшим инженером, в конце – вице-председателем. Это создаёт другую проблему, поскольку Армения не имеет выхода к морю, но я думаю создать в Армении порт, сделать Армению крупным международным "портом" в мировом информационном океане. Мы здесь встречаемся с другими проблемами, со связанными с данными рисками, регулированиями и т.д. Но если мы идем в направлении стартапов, то идея становится самым мощным инструментом. А какова идея? Вы сможете ее продать? Будет ли у нее цена? Будут ли в будущем рынки идей? Сможем ли мы их регулировать?
Мы вступаем в новый мир, и я не боюсь этого факта. Думаю, та скорость, которую мы будем иметь, приведет к тому, что четвёртая индустриальная революция будет последней, поскольку она произойдет очень быстро. Четвертая, пятая, шестая - это будет нашей эволюцией, революция, поскольку мы будем жить в новом мире, и должны начать думать вне стандартов.
Нужно параллельно развивать все сферы, нужно развивать туризм, культуру, нужно производить и продавать все. Но в основе всего этого должны быть новые технологии, искусственный интеллект. Хорошие примеры всего этого есть в и в Африке: посмотрите на Руанду, где система электронного управления привела к большим переменам.
Я очень оптимистично настроен. Этот мир будет совершенно иным, это не будет страна заводов, а будет мир молодежи".