Պուտինը նպատակահարմար չի համարում ՌԴ-ի անցումը կառավարման խորհրդարանական ձևին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ նպատակահարմար չի համարում Ռուսաստանի անցումը կառավարման խորհրդարանական ձևին: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Հնարավո՞ր է արդյոք դրա (կառավարման խորհրդարանական ձևի) կիրառումը մեզ մոտ: Տեսականորեն հնարավոր է: Նպատակահարմա՞ր է, թե՞ ոչ: Յուրաքանչյուրն իր կարծիքն ունի դրա շուրջ: Ես կարծում եմ՝ ոչ»,- ասել է Պուտինը՝ պատասխանելով Լիպեցկում հասարակայնության հետ պետության ղեկավարի հանդիպման մասնակիցների համապատասխան հարցին:
Նա իր դիրքորոշումը բացատրել է երկրում բազմամյա փորձ ունեցող կուսակցությունների բացակայությամբ: «Նույն Եվրոպայում առանձին կուսակցություններ գոյություն ունեն հարյուրամյակներով: Իսկ մեզ մոտ, որպես կանոն, կուսակցությունը կապված է կոնկրետ անձի հետ»,- ասել է նախագահը և որպես օրինակ բերել Վլադիմիր Ժիրինովսկուն: «Կա Ժիրինովսկին, կա ՌԼԴԿ-ն, չկա Ժիրինովսկին…»,- նշել է Պուտինը՝ չավարտելով նախադասությունը:
«Գաղափարը բավականին լավն է: Բայց կարո՞ղ է արդյոք այն (ՌԼԴԿ կուսակցությունը) գոյատևի առանց իր առաջնորդի, դժվար է ասել: Ավելի լավ է փորձարկումներ չկատարենք », - ավելացրել է նա:

Путин счел нецелесообразным переход России на парламентскую форму правления
Президент Владимир Путин заявил, что не считает целесообразным переход в России на парламентскую форму правления, передает interfax.ru.
"Возможно ли это (парламентская форма правления - ИФ) применение у нас? Теоретически возможно. Целесообразно или нет? У каждого свое мнение на этот счет. Я считаю, что нет", - сказал Путин, отвечая на соответствующий вопрос участников встречи главы государства с общественностью в Липецке.
При этом он объяснил свою позицию отсутствием в стране партий, имеющих многолетний опыт. "Для того, чтобы парламентская республика эффективно функционировала, нужно, чтобы политическая структура росла давно. В той же Европе столетиями некоторые партии существуют. А у нас, как правило, партия связана с конкретным человеком", - отметил президент.
В качестве яркого, по его выражению, примера, он назвал Владимира Жириновского. "Есть Жириновский - есть ЛДПР, нет Жириновского...", - отметил Путин, не докончив фразу.
"Сама идея хорошая, либеральная. Но сможет ли так функционировать (ЛДПР - ИФ) без своего лидера, трудно сказать. Нам лучше не экспериментировать", - добавил он.