Վարչապետի մոտ քննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
Պատասխանատուները զեկուցել են, որ արդեն իսկ գնահատվել են հանրապետությունում առկա բոլոր տեսակի անշարժ գույքերն ըստ տեսակների: Դրանց թիվն, ընդհանուր առմամբ, կազմում է 1 մլն 279 հազար: Ըստ այդմ, ներկայացվել են նոր համակարգով տարբեր գոտիներում նախատեսվող գույքահարկի տեսակները, որոնց նպատակն է՝ բարձրացնել հարկման հասցեականությունը: Արդյունքում ակնկալվում է հանրապետությունում ներդնել անշարժ գույքի միասնական և արդյունավետ գնահատման ու հարկման համակարգ:
Վարչապետը կարևորել է գույքահարկի ոլորտում բարեփոխումների իրականացումը և պատասխանատուներին տվել համապատասխան հանձնարարականներ՝ համակարգում նախատեսվող կարգավորումների վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև առաջիկայում մշակել նոր համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ օրենսդրական նախագիծը, որը կդրվի նաև հանրային քննարկման:

Под председательством Пашиняна обсужден процесс внедрения новой системы налога на недвижимость
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден процесс внедрения новой системы налога на недвижимое имущество.
Ответственные лица доложили, что все виды недвижимости в республике уже оценены по типам. Их общее количество составляет 1 млн 279 тыс. Соответственно, были представлены виды налога на недвижимость, предусмотренные новой системой в разных зонах. Данные шаги направлены на повышение адресности налогообложения. В результате ожидается введение единой и эффективной системы оценки и налогообложения недвижимости в республике.
Премьер-министр подчеркнул важность проведения реформ в сфере налога на недвижимость и дал соответствующие указания в связи с предусмотренными в системе регулированиями. Никол Пашинян также поручил разработать необходимый для введения новой системы законодательный проект, который также будет представлен на общественное обсуждение.