Անհրաժեշտ է ակտիվացնել ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանն ուղղված ջանքերը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ղազախստանի Հանրապետություն: Վարչապետն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Լուսանկարման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել միջկառավարական խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի վարչապետները: Որպես ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության ներկայացուցիչ, ընդլայված կազմով նիստին մասնակցել է նաև Մոլդովայի վարչապետ Յոն Կիկուն:
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինին` այսօրվա հանդիպման հաջող անցկացման, բոլոր պայմանները ստեղծելու, ինչպես նաև ավանդական հյուրընկալության համար:
Ցանկանում եմ նաև ողջունել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Վլադիմիրի Միշուստինին և Մոլդովայի վարչապետ Յոն Կիկուին, ովքեր առաջին անգամ են մասնակցում մեր խորհրդի նիստին: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ և կցանկանայի հավաստիացնել, որ մենք պատրաստ ենք ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության:
Սիրելի ընկերներ,
Սա մեր առաջին հանդիպումն է այս տարի բելառուսական կողմի նախագահության ներքո: Մենք աջակցում ենք Բելառուսի նախագահության շրջանակում արձանագրված ինտեգրման առաջնային ուղղություններին: Այս կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել դեռևս գոյություն ունեցող խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման կարևորությունը, որոնք խանգարում են ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորմանը:
Անհրաժեշտ է նաև ակտիվացնել ջանքերը, որոնք ուղղված են ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանը՝ գնագոյացման, սակագների, ծառայությունների հասանելիության ոլորտում ոչ խտրական մոտեցումների հիման վրա: Միության մարմինների արդյունավետության բարձրացումը և տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը ևս մեկ ուղղություն է, որը պետք է լինի մեր ուշադրության կենտրոնում:
Այսօրվա նիստի օրակարգի հարցերի մասին կցանկանայի նշել հետևյալը. այսօր հերթական անգամ քննարկվեց ներքին շուկայի գործունեության շրջանակներում խոչընդոտների վերացման աշխատանքների ընթացքը: Այս խոչընդոտների մի մասով մենք այսօր որոշումներ ենք կայացրել: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն բազմիցս նշել եմ, մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է համախմբել համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված են առկա խոչընդոտների վերացմանը և հետագայում դրանց կրկնությունը բացառող պայմանների ստեղծմանը:
Ինչ վերաբերում է «Մինչև 2025 թվականը եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններին», ես կցանկանայի նշել, որ մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք այս փաստաթղթի վերջնական համաձայնեցումը` ԵԱՏՄ պայմանագրով ամրագրված համագործակցության հաստատված ձևերի հիման վրա:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի ստեղծման և իրականացման գործընթացին: Կարծում ենք, որ թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ձևավորումը հնարավորություն կտա նվազեցնել ապրանքների և ծառայությունների սպառողի, արտադրողի և վաճառողի միջև հեռավորությունը: Դա էապես կնվազեցնի առաքման, ինչպես նաև ապրանքների տեղափոխման օպտիմալ եղանակներն ու մեթոդները որոնելու ժամանակը՝ շուկան այս առումով ավելի կատարյալ դարձնելով:
Քանի որ փետրվարի 1-ին ավարտվում է Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը, իմ ելույթի ավարտին ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Տիգրան Սարգսյանին, ինչպես նաև Հանձնաժողովին՝ կատարած աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Ցանկանում եմ նաև բեղմնավոր աշխատանք մաղթել նոր Հանձնաժողովին Միխայիլ Մյասնիկովիչի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև Բելառուսի Հանրապետությանը, որը այս տարի նախագահելու է ԵԱՏՄ մարմիններում:
Եվ վերջում ցանկանում եմ հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունն այս տարի հյուրընկալել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը: Ուրախ կլինեմ ողջունել բոլորիդ Հայաստանում: Եվ մեր կողմից ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի նիստն անցնի ամենաբարձր մակարդակով:
Նիստի ընթացքում վարչապետները քննարկել են ԵԱՏՄ ֆունկցիոնալության հետագա բարձրացմանը, կազմակերպության իրավապայմանագրային բազայի կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շուկայում խոչընդոտների վերացմանը, ազգային տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրմանը, մաքսային կարգավորումների ոլորտում համագործակցությանը և միության ընդհանուր շուկաների ձևավորմանը: Քննարկվել են նաև մի շարք նախաձեռնություններ՝ եվրասիական տարածքում ազգային արժույթների օգտագործումն ընդլայնելու և պաշտպանական միջոցառումները բարելավելու հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը:

Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in the Republic of Kazakhstan on a working visit. The Prime Minister attended a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Almaty, which was held in narrow and expanded formats.
The meeting was attended by the Prime Ministers of Armenia, Russia, Kazakhstan, Belarus, and Kyrgyzstan. Prime Minister of the Republic of Moldova Ion Kiku partook in the expanded meeting as an observer state representative.
Addressing the meeting, Prime Minister Pashinyan stated:
“Dear Heads of Government,
Dear members of delegations,
To begin with, I would like to thank Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin for good organization of the meeting and traditional hospitality.
I would also like to welcome Chairman of the Government of the Russian Federation Mikhail Vladimirovich Mishustin, and Prime Minister of Moldova Ion Kiku who are taking part in the meeting of our Council for the first time. I wish you good luck and would like to assure you of our readiness for active and fruitful cooperation.
This is our first meeting this year, chaired by the Belarusian side. We support the priority areas of integration identified by Belarus for the period of their chairmanship. In this regard, I would like to emphasize the importance of eliminating the remaining barriers, exemptions and restrictions that impede the formation of a common economic space.
It is also necessary to intensify efforts aimed at creating common EAEU energy and transport markets with non-discriminatory approaches in the field of pricing, tariffs and access to the services of natural monopolies. Improving the efficiency of EAEU bodies, developing transport and logistics infrastructures are another area that should be our focus.
Regarding today’s agenda, I would like to state as follows: we once again discussed progress in removing the outstanding barriers in the Union’s internal market. We have made decisions concerning some of these barriers. However, as I have already noted, we believe it expedient to step up the efforts aimed at eliminating the remaining impediments and creating such favorable conditions as would rule out the possibility of their recurrence.
Regarding the “Strategic Directions for the Development of Eurasian Integration until 2025,” I would like to note that we attach particular importance to the final approval of this document on the basis of those forms of cooperation enshrined in the Treaty on the EAEU.
As you may know, the Republic of Armenia has actively participated and supported the process of creating and implementing the EAEU Digital Agenda. We believe that the formation of an ecosystem of digital transport corridors will provide an opportunity to shrink the gap between consumers and services, as well as between the manufacturer and the seller. It will reduce the time of delivery, as well as the time to search for optimal ways and methods of moving goods, making the market more perfect in this regard.
Dear participants,
As the term of office of the Chairman of the Commission expires on February 1, I would like to thank Tigran Sargsyan and the Commission for good work and wish them every success in future activities. I would also like to wish fruitful work to the new Commission, headed by Mikhail Myasnikovich, as well as the Republic of Belarus, which will chair the EAEU bodies this year.
In conclusion, I want to express Armenia’s readiness to host one of the subsequent meetings of the Eurasian Intergovernmental Council during this year. I would be glad to welcome you all to Armenia. And on our part, I want to assure you that we will do our best to hold the Council meeting at the highest level. Thank you.”
During the meeting, the Prime Ministers discussed a number of issues related to the further improvement of EAEU’s functionality and the improvement of the legal framework of the organization. In particular, issues related to the elimination of obstacles and barriers in the EAEU market, the integration of national information systems, cooperation in the field of customs regulation and the formation of common markets were raised.
A number of initiatives were also discussed, including the possibility of expanding the use of national currencies in the Eurasian space and improving protective measures based on international experience.