ԵՄ հանձնակատարն և Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը երկու փուլ բանակցություններ են անցկացրել
ԵՄ-ի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը բանակցությունների երկու փուլ են անցկացրել Թեհրանում: Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով IRNA իրանական գործակալությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն արծարծել են Իրանի և Եվրոպայի երկկողմ հարաբերությունների հարցերը, ինչպես նաև քննարկել են տարածաշրջանի իրադրության զարգացումը, առանձին միջազգային իրադարձություններ:
Ենթադրվում Է, որ Բորելը Թեհրան իր երկօրյա այցի ընթացքում կհանդիպի նաև Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանիի և նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին հայտնել Է, որ Զարիֆը ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարի համար 14 Էջանոց ուղերձ Է պատրաստել, որը հարցեր Է պարունակում միջուկային գործարքի շուրջ Եվրոպայի դիրքորոշման վերաբերյալ:

Верховный представитель ЕС по иностранным делам и глава МИД Ирана провели два раунда переговоров
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель и министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф провели в Тегеране два раунда переговоров. Об этом передает ТАСС, со ссылкой на иранское агентство IRNA.
Отмечается, что во время встречи стороны затронули "вопросы двусторонних отношений между Ираном и Европой, а также обсудили развитие обстановки в регионе, некоторые международные события".
Предполагается, что Боррель в ходе своего двухдневного визита в Тегеран проведет беседу со спикером иранского парламента Али Лариджани и встретится с президентом Ирана Хасаном Роухани.
Некоторое время назад официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави сообщил, что Зариф подготовил для главы дипломатии ЕС послание на 14 страницах с вопросами в отношении позиции Европы по ядерной сделке.