Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է ՍԴ շուրջ առկա լարվածությանը
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն կիսում է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի համազեկուցողների մտահոգությունները կառավարություն-ՍԴ լարվածության վերաբերյալ: Այս մասին նա նշել է իր հայտարարության մեջ, հայտնում է Ազատությունը:
«Ես շարունակում եմ մտահոգված մնալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանին վերաբերող բացահայտ կոնֆլիկտով: Կիսում եմ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի համազեկուցողների մտահոգություններն այդ առնչությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Ջիանի Բուքիքիոն նախ հիշեցրել է 2019 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից ընդունված հանձնարարակաները, որ «ցանկացած վաղ կենսաթոշակի սխեմա պետք է իսկապես լինի կամավոր, բացառվի որևէ անպատեհ քաղաքական կամ անձնական ճնշում դատավորների վրա, և պետք է այնպես մշակվի, որպեսզի չազդի ընթացիկ գործերի արդյունքների վրա»:
«Վերջին հանրային հայտարարությունները և գործողությունները չեն համապատասխանում այս չափանիշներին և չեն նպաստելու իրավիճակը հանգուցալուծելուն: Ժողովրդավարական մշակույթը և հասունությունը պահանջում են, որ պետական ինստիտուտները դրսևորեն ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարի կամք, փոխադարձ հարգանք: Ես կրկին կողմերին կոչ եմ անում զսպվածություն հանդես բերել և հանգուցալուծել այս անհանգստացնող իրավիճակը, որպեսզի հնարավոր լինի Հայաստանի Սահմանադրության նորմալ կիրառումը», - հորդորել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը:

Venice Commission President Made a Statement on the Situation in Armenia
All sides need to exercise restraint, mutual respect and constructive institutional co-operation, the Venice Commission president Gianni Buquicchio said in a statement released on Monday, on the tension, connected to the Constitutional Court of Armenia.
"Following my statement of 29 October 2019, I remain preoccupied about the open conflict involving the Constitutional Court of Armenia. I share the concerns of the rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in this respect.
I would like to recall the recommendations made in the opinion of the Venice Commission adopted in October 2019 that any early retirement scheme at the Constitutional Court has to remain truly voluntary, exclude any undue political or personal pressure on the judges concerned and must be designed not to influence the outcome of pending cases.
Recent public statements and acts do not meet these criteria and will not be conducive to deescalating the situation.
Democratic culture and maturity require institutional restraint, good faith and mutual respect between State institutions.
I call again on all sides to exercise restraint and to de-escalate this worrying situation in order to ensure the normal operation of the constitution of Armenia."