Զելենսկին հանձնարարել է զբաղվել բնակչուհու հարցով, որին խորհուրդ են տվել կոմունալ վճարումների համար վաճառել շանը
© РИА Новости / Стрингер /
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հանձնարարել է կառավարությանը զբաղվել Կիրովոգրադի շրջանի բնակչուհու հարցով, որին «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության պատգամավոր Եվգենի Բրագարը խորհուրդ էր տվել կոմունալ վճարումների համար վաճառել շանը: Այս մասին հայտնում է korrespondent.net կայքը` հղում կատարելով Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Յուլյա Կովալիվի հայտարարությանը:
Կովալիվը ներողություն է խնդրել պատգամավորի այդ կոպիտ արտահայտության համար և պատմել պետության ղեկավարի հանձնարարականի մասին:
«Դեռևս ուրբաթ օրը նախագահը կառավարությանը հանձնարարել է զբաղվել Կիրովոգրադի շրջանի բնակչուհի Լյուբովի կոնկրետ հարցով: Այսօր մենք տեղեկություն ստացանք ուղղակիորեն այդ տնային տնտեսության վճարումների, ընտանիքի` կոմունալ ծառայությունների և ստացված սուբսիդիաների մասին: Այսօր տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` այս ընտանիքը ջեռուցման սեզոնից սկսած 3,5 հազար գրիվնայից մի փոքր ավելի դրամայնացված սուբսիդիա է ստացել, ինչը միջին հաշվով թույլ է տալիս կոմունալ ծառայությունների համար վճարել ամսական ոչ ավելի, քան 300-350 գրիվնա»,- նշել է Կովալիվը:

Зеленский вмешался в ситуацию женщины, которой советовали продать собаку
Президент Украины Владимир Зеленский дал поручение Кабмину разобраться с ситуацией вокруг начислений женщине, которой депутат от Слуги народа Евгений Брагарь рекомендовал продать собаку для оплаты коммунальных услуг. Об этом заместитель руководителя Офиса Президента Юлия Ковалив заявила в эфире ток-шоу "Свобода слова", передает korrespondent.net.
Она извинилась за опрометчивые высказывания депутата и рассказала о поручении главы государства.
"Собственно, еще в пятницу президент поручил правительству разобраться с конкретным вопросом Любови из Кировоградской области. И сегодня мы получили информацию про непосредственно платежки, которые платит это домохозяйство, эта семья за коммунальные услуги и субсидии, которые она получает. По информации, которую сегодня предоставило правительство, эта семья уже с начала отопительного сезона получила монетизированную субсидию в размере чуть больше 3,5 тыс. грн, что в среднем позволяет этой семье платить не более чем 300-350 грн в месяц за коммунальные услуги", - сказала Ковалив.