Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է Միխայիլ Մյասնիկովիչին՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նրան հետագա աշխատանքներում: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը Հայաստանի համար կարևոր կազմակերպություն է, և ԵԱՏՄ հոբելյանական գագաթաժողովի ժամանակ, որը կայացել է անցյալ տարի Երևանում, նախանշվել են կառույցի առաջնահերթությունները, ընդլայնվել է գործողությունների աշխարհագրությունը, Իրանի հետ համագործակցության նոր ուղղություններ են նախանշվել, ինչպես նաև կնքվել է Սինգապուրի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր ու այս երկու ուղղությունները շատ կարևոր կլինեն:
Միխայիլ Մյասնիկովիչը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ ձևավորված հարաբերությունները: Ընդգծելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանի բարձր հեղինակությունը կազմակերպությունում՝ նա քննարկել է ԵԱՏՄ ներսում և միջազգային հարթակներում կառույցի առջև ծառացած մի շարք հարցերի լուծման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահի աջակցության հնարավորությունը:
Զրուցակիցները խոսել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում օրենսդրական դաշտի հարմոնիզացիայի մասին: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահը հայտնել է, որ մշակվում է ԵԱՏՄ-ի ռազմավարության նախագիծ և շատ ուրախ կլինեն, եթե այն աջակցություն ստանա նաև խորհրդարանական մակարդակում: Միխայիլ Մյասնիկովիչը նշել է, որ, հաշվի առնելով հայկական խորհրդարանականների հեղինակությունը միջազգային հարթակներում, խնդրում է մեր խորհրդարանականների աջակցությունը համապատասխան առաջարկների դեպքում:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը կառուցողական է տրամադրված և բաց է բոլոր ուղղություններով համագործակցության համար:

Председатель НС Армении принял делегацию во главе с председателем Коллегии ЕЭК
7 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с   председателем   Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) М.Мясниковичем.
Приветствуя гостей, спикер парламента поздравил М.Мясниковича с избранием на пост председателя Коллегии ЕЭК и пожелал успехов в дальнейшей работе. А.Мирзоян подчеркнул, что ЕАЭС – важная для Армении организация, и на состоявшейся в Ереване в прошлом году юбилейной Ассамблее ЕАЭС были намечены приоритеты структуры, расширена география действий, представлены новые направления сотрудничества с Ираном, а также заключен договор о свободной торговле с Сингапуром, и эти два вектора крайне важны.
М.Мясникович высоко оценил сформировавшиеся с Арменией отношения. Подчеркнув высокий авторитет главы парламента РА А.Мирзояна в организации, он обсудил возможность содействия Председателя НС при решении ряда вопросов, стоящих перед структурой внутри ЕАЭС и на международных площадках.
Собеседники коснулись гармонизации законодательного поля в ЕЭК. Председатель Коллегии ЕЭК сообщил, что разрабатывается проект стратегии ЕАЭС и был бы рад поддержке документа также на парламентском уровне. М.Мясникович отметил, что, учитывая авторитет армянских парламентариев на международных платформах, просил бы их содействия при соответствующих предложениях.
А.Мирзоян подтвердил, что Армения настроена конструктивно и открыта для сотрудничества во всех направлениях.