Ռուսաստանն իր բուհերում Հայաստանից դիմորդներին կրկին 200-ից ավելի տեղ է հատկացնելու
2018-2019 թվականներին ռուսական բուհերում ուսանելու համար Հայաստանի քաղաքացիների համար հատկացվել էր 210 տեղ, իսկ այս տարի այդ տեղը հաստատապես պակաս չի լինի՝ հաշվի առնելով, որ քվոտաներն ամեն տարի մեծանում են: Այս մասին փետրվարի 10-ին Մոսկվա – Երևան – Բիշքեկ տեսակամրջի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վալերի Ֆալկովը, փոխանցում  է News.am-ը:
Նա հավելել է, որ ռուսական բուհերում ուսանում է Հայաստանի 2674 քաղաքացի, և նրանցից 740-ից ավելին Ռուսաստանի Դաշնության բյուջեի հաշվին: «Հայաստանից դիմորդները հիմնականում սովորում են Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Կրասնոդարում, Մոսկվայի և Ռոստովի մարզերում: Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն ունեն ռուսական բուհեր ընդունվել հատուկ ծրագրերով՝ ինչպես ուսման վճարովի տեղերում, այնպես էլ բյուջետային: 2024 թվականին նախատեսվում է ԱՊՀ երկրներից դիմորդների համար քվոտաները կրկնապատկել, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի»,- ասել է Ֆալկովը:
Նա շեշտել է, որ միջազգային համագործակցության շրջանակում կարևոր է Հայաստանում ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի գործունեությունը, ինչպես նաև գիտատեխնիկական համագործակցությունը:
«Այս առումով սպասում ենք հայ գործընկերների առաջարկներին, քանի որ մենք չենք կարող պարտադրել, բայց կարող ենք նպաստել և աջակցել նման համագործակցությանը»,- նշել է նա:
Վալերի Ֆալկովի խոսքով՝ ամեն տարի աշխարհում ռուսական կրթության պահանջարկն աճում է, և պետությունն աշխատում է, որ այս գործընթացին աջակցի՝ իրականացնելով ծրագրեր և ձգտելով բարձրացնել աշխարհում ռուսական բուհերի վարկանիշը:

Россия вновь выделит Армении более 200 мест в своих вузах
Для граждан Армении в 2018-2019 годах было выделено по 210 мест для обучения в российских вузах, а в этом году эта цифра будет точно не меньше, учитывая, что каждый год квоты увеличиваются. Об этом в ходе видеомоста Москва – Ереван –Бишкек 10 февраля заявил министр науки и высшего образования России Валерий Фальков, передает News.am
Он добавил, что в российских вузах обучается 2674 гражданина Армении и более 740 из них – за счет бюджета Российской Федерации. ''Абитуриенты из Армении в основном обучаются в Москве, Санкт-Петербурге, Краснодаре, Московской и Ростовской областях. У граждан Армении есть возможность поступать в российские вузы по специальным программам, как на платные места обучения, так и на бюджетные. К 2024 году планируется удвоить квоты для абитуриентов из стран СНГ, что создаст дополнительные возможности'', - сказал Фальков.
Министр подчеркнул, что в рамках международного сотрудничества важна деятельность филиалов российских вузов в Армении, а также научно-техническое сотрудничество.
''По этой части ожидаем предложений от армянских коллег, так как мы не можем навязать, но можем содействовать и поддержать такое сотрудничество'', - отметил он.
По словам Валерия Фалькова, спрос на российское образование в мире растет с каждым годом, и государство работает над тем, чтобы поддержать этот процесс, реализовывая программы и стремясь повысить рейтинг российских вузов в мире.