Նիկոլ Փաշինյանը և Անգելա Մերկելը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բեռլինում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Վարչապետ Փաշինյանի դիմավորման և պատվիրակություններին ողջունելու արարողությունից հետո երկու երկրների ղեկավարները մինչ բանակցությունները սկսելը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Իր խոսքում Անգելա Մերկելը նշել է.
«Սիրով Գերմանիայում մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Մենք առիթ ունեցել ենք հանդիպելու, և այդ պահից ի վեր մեր երկու երկրների կապերն ավելի ինտենսիվ են դարձել։ Մենք այսօր խոսելու ենք մեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման մասին։
Հայաստանում ներկայում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ։ Մեծ փոփոխություններ են ակնկալվում նաև իրավական համակարգում։ Դա այդքան էլ դյուրին գործընթաց չէ, բայց մենք Հայաստանին ցանկանում ենք հաջողություն այդ քայլերում։
Ինչպես արդեն ասացի, մեր հարաբերություններն ինտենսիվացել են։ Երբ այցելել էի Հայաստան` եղա Թումո կենտրոնում և շատ էի հիացել այդ կենտրոնով։ Մեզ մոտ Թումո կենտրոն բացելու համար ստորագրվել է համաձայնագիր, և այս տարվա աշնանը մենք կկարողանանք Բեռլինում բացել այն։
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին մենք ունեցել ենք տնտեսական ֆորում, և այն մի նոր ճյուղ է բացել գերմանահայկական հարաբերություններում։ Եվ մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այն բանի համար, որ Հայաստանն ինտենսիվ մեզ հետ համագործակցում է Աֆղանստանի խաղաղապահ առաքելությունում։
Հայաստանը Եվրոպական միության հետ է համաձայնագիր ստորագրել, միևնույն ժամանակ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր է, և մենք դեռ պետք է երկար աշխատանք տանենք` երկու միությունների համագործակցության համար:
Այսօրվա քննարկման կարևոր հարցերից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թեման: Պարոն վարչապետը շարունակելու է իր ուղևորությունը Մյունխեն, շնորհակալ ենք և ուրախ ենք, որ այսօր այստեղ եք»:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Հարգելի տիկին կանցլեր,
ԶԼՄ-ների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Մեծ ուրախությամբ եմ ցանկանում արձանագրել, որ իմ պաշտոնավարումից ի վեր, վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում, տիկին կանցլերի հետ մենք հանդիպում ենք արդեն երրորդ անգամ: Սա ինքնին խոսուն փաստ է, ինչը վկայում է մեր հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
Գերմանիան Հայաստանի մտերիմ բարեկամն ու գործնկերն է, և մենք զգում ենք այդ բարեկամության ուժը և՛ զգացական, և՛ գործնական առումներով։ Գերմանիան այն հզոր կամուրջներից մեկն է, որը կապում է Հայաստանը Եվրոպական միության, եվրոպական քաղաքակրթության և մշակույթի հետ:
Այսօր վստահությամբ կարող եմ արձանագրել, որ մեր բարեկամությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա: Դրանք միավորում են մեր երկու երկրները և հուսալի հենք ծառայում ամենատարբեր ոլորտներում համագործակցության համար:
Ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք այսօր կապված ենք նաև փոխշահավետ համագործակցությամբ ու գործնական ծրագրերով։ Պատրաստ ենք անել հնարավորը այն առավել ամրապնդելու և առաջ մղելու համար: Քիչ անց տիկին Մերկելի հետ հնարավորություն ենք ունենալու քննարկելու մեր համագործակցության օրակարգը:
Առանձնակի ցանկանում եմ շեշտել այն աջակցությունը, որը Գերմանիան ցուցաբերում է Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Մենք երախտապարտ ենք Գերմանիայի և Եվրոպական Միության բարոյական, քաղաքական, փորձագիտական և ֆինանսական աջակցության համար: Այն կարևորագույն նշանակություն ունի մեր երկրում ժողովրդավարության անշրջելիությունն ապահովելու և այդ նպատակով իրավունքի գերակայությունը ամրապնդելու և տնտեսական ու քաղաքական ինստիտուտները բարեփոխելու համար:
Ընդհանուր առմամբ ուզում եմ ընդգծել մեր հետաքրքրությունների ևս մեկ ասպեկտ Գերմանիայի հետ հարաբերություններում: Դուք գիտեք, որ 2018 թվականից Հայաստանն անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի և Գերմանիան մեզ համար շատ կարևոր և հաջողված մոդել է խորհրդարանական կառավարման արդյունավետ, ուժեղ պետություն լինելով, որտեղ հստակ գործում են հակակշիռների և փոխզսպումների մեխանիզմները և որտեղ ժողովրդավարությունը շատ վաղուց թերևս կասկածի տակ չէ և այն անշրջելի է պատմականորեն: Այս առումով Գերմանիայի հետ մեր հարաբերությունները շատ կարևոր են, և այսօր տիկին կանցլերի հետ խոսելու ենք ներկայումս Հայաստանի տեղի ունեցող զարգացումների, մեր բարեփոխումների օրակարգի մասին, այդ թվում` ինչպես և նախկինում խոսել ենք, ժողովրդավարությունը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ առումով ուժեղ և անշրջելի դարձնելու մասին, և սա շատ կարևոր խոսակցություն է:
Ընդհանուր առմամբ Գերմանիայի հետ համագործակցության համատեքստում կցանկանայի առանձնացրել գերմանական Միջազգային համագործակցության ընկերակցության (GIZ) և Գերմանական վերակառուցման բանկի (KfW) գործունեությունը մեր երկրում:
Մեր հանդիպման զգալի հատված նվիրելու ենք տնտեսական օրակարգին, որը վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում զգալի առաջընթաց է ապրել: Այս համատեքստում կարևորում ենք հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը: Ուրախ եմ, որ փետրվարի վերջին նախատեսվում է գերմանացի գործարարների պատվիրակության այցը Հայաստան, իսկ հոկտեմբերին՝ «Գերմանական տնտեսական միության» կողմից «Հայաստան-Գերմանիա տնտեսական ֆորում 2020» համաժողովի անցկացումը: Մենք մեծապես շահագրգռված ենք գերմանական ընկերությունների մուտքով Հայաստան:
Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ անցած տարվա մեր հանդիպումից հետո, տիկին կանցլեր, շոշափելի առաջընթաց ունենք գրեթե բոլոր պայմանավորվածությունների շուրջ:
Անչափ ուրախալի է, որ KfW բանկի հետ ստորագրվել է Բեռլինում մեր կողմից տեխնոլոգիաների ուսուցման ԹՈՒՄՈ կենտրոն հիմնելու վերաբերյալ համաձայնագիր: Մեզ համար մեծ պատիվ է Գերմանիայի նման տեխնոլոգիական հսկա հանդիսացող երկին մեր առաջավոր փորձի փոխանցումը:
Տիկին կանցլերի հետ անդրադառնալու ենք նաև մշակութային, գիտակրթական համագործակցությունը: Մեզ համար կարևոր է կրթական ոլորտում Գերմանիայի առաջատար փորձի տրամադրումը: Մենք մեծապես շահագրգռված ենք Հայաստանում գերմաներեն լեզվի և մշակույթի հետագա տարածմամբ: Լիահույս ենք, որ 2017թ. դեկտեմբերին Երևանում բացված Գյոթեի անվան կենտրոնը մոտ ապագայում կվերածվի լիարժեք ինստիտուտի:
Ամփոփելով խոսքս, թույլ տվեք արձանագրել, որ այսօր հայ-գերմանական հարաբերությունները գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա։

Мы должны провести долгую работу, чтобы достичь прогресса в армяно-азербайджанских отношениях: Ангела Меркель
Премьер-министр Никол Пашинян в Берлине провел встречу с канцлером Германии Ангелой Меркель. После церемонии встречи премьер-министра Пашиняна и приветствия делегаций главы двух государств до начала переговоров выступили с заявлениями для представителей СМИ.
В своей речи Ангела Меркель отметила:
"С радостью еще раз приветствую премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в Германии. У нас была возможность встретиться, и с тех пор связи между нашими странами стали более интенсивными. Сегодня мы поговорим об углублении наших двусторонних отношений.
В настоящее время в Армении происходят серьезные изменения. Большие изменения также ожидаются в правовой системе. Это непростой процесс, но мы желаем Армении успехов в этих шагах.
Как я уже сказала, наши отношения интенсифицировались. Когда я посетила Армению, я побывала в центре "Тумо" и была очень впечатлена этим учреждением. Мы подписали соглашение об открытии филиала центра "Тумо", и мы сможем открыть его в Берлине этой осенью.
В октябре прошлого года у нас был экономический форум, и он открыл новую страницу в германо-армянских отношениях. И мы выражаем нашу благодарность за активное сотрудничество Армении с нами в рамках миротворческой миссии в Афганистане.
Армения подписала соглашение с Европейским союзом, в то же время она является членом Евразийского экономического союза, и мы должны еще много работать для налаживания сотрудничества между двумя союзами.
Одним из важных вопросов сегодняшнего обсуждения является тема урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Мы должны провести долгую работу, чтобы достичь прогресса в армяно-азербайджанских отношениях. Господин премьер-министр продолжит свою поездку в Мюнхен. Мы благодарны и рады, что Вы сегодня находитесь здесь".
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян отметил:
"Уважаемая госпожа канцлер,
С радостью хочу заявить, что мы встречаемся с госпожой канцлером уже в третий раз с тех пор, как я стал премьер-министром, всего за полтора года. Это само по себе очень показательный факт, который свидетельствует о высоком уровне наших отношений.
Германия - хороший друг и партнер Армении, и мы чувствуем силу этой дружбы как эмоционально, так и на практике. Германия является одним из мощных мостов, связывающих Армению с Европейским союзом, европейской цивилизацией и культурой.
Сегодня я могу с уверенностью заявить, что наша дружба основана на общих ценностях. Они объединяют наши две страны и служат надежной основой для сотрудничества в различных областях.
Мне приятно отметить, что сегодня мы также связаны взаимовыгодным сотрудничеством и бизнес-проектами. Мы готовы сделать все возможное для его дальнейшего укрепления и продвижения. Через несколько минут у нас будет возможность обсудить с госпожой Меркель повестку нашего сотрудничества.
Я хочу особо подчеркнуть поддержку, которую Германия оказывает происходящим в Армении реформам. Мы благодарны за моральную, политическую, экспертную и финансовую поддержку Германии и Европейского союза. Она играет ключевую роль в обеспечении необратимости демократии в нашей стране, укреплении верховенства права и реформировании экономических и политических институтов с этой целью.
Я хочу подчеркнуть еще один аспект нашей заинтересованности в отношениях с Германией. Вы знаете, что с 2018 года Армения перешла к парламентской системе правления, и Германия является очень важной для нас и успешной моделью эффективного, сильного парламентского правительства с четкими механизмами противовесов и сдерживаний, и в этой стране демократия уже давно не ставится под сомнение, она исторически необратима. В этом плане наши отношения с Германией очень важны, и сегодня мы поговорим с госпожой канцлером о текущих событиях в Армении, нашей повестке реформ, в том числе, как мы уже говорили, о том, чтобы сделать демократию в Армении институционально сильной и необратимой, и это очень это важный разговор.
В целом, в контексте сотрудничества с Германией я хотел бы выделить деятельность GIZ и Немецкого банка реконструкции (KfW) в нашей стране.
Мы посвятим значительную часть нашей встречи экономической повестке дня, которая значительно продвинулась за последние полтора года. В этом контексте мы придаем важное значение проведению очередного заседания армяно-германской межправительственной комиссии. Я рад, что в конце февраля запланирован визит делегации немецких бизнесменов в Армению, а в октябре "Экономический союз Германии" проведет "Армяно-германский экономический форум 2020". Мы очень заинтересованы во входе немецких компаний на рынок Армении.
С радостью должен заявить, что после нашей встречи в прошлом году, госпожа канцлер, мы добились значительного прогресса почти по всем договоренностям.
Очень приятно, что мы подписали соглашение с KfW о создании филиала нашего технологического учебного центра "Тумо" в Берлине. Для нас большая честь поделиться своим передовым опытом с такой технологически развитой страной, как Германия.
С госпожой канцлером мы также коснемся сотрудничества в сферах культуры, науки и образования. Для нас важен передовой образовательный опыт Германии. Мы очень заинтересованы в дальнейшем распространении немецкого языка и культуры в Армении. Мы надеемся, что открытый в декабре 2017 года в Ереване Центр имени Гете в ближайшем будущем станет полноценным институтом.
В заключение позвольте мне констатировать, что сегодня армяно-германские отношения находятся на самом высоком уровне.