Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդին
Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի ուղեկցությամբ փետրվարի 18-ին այցելել է Ամալիենբորգի թագավորական պալատ և առանձնազրույց ունեցել Նորին Մեծություն Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջև պատմական բարեկամական կապերի կարևորությունը և հույս հայտնել, որ դրանք կխորանան:
Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդը և Արարատ Միրզոյանը երկուստեք կարևորել են Հայոց ցեղասպանության օրերին դանիացի երկու միսիոներների՝ Մարիա Յակոբսենի և Կարեն Եպպեյի նշանակալի դերակատարությունը հայ որբերի փրկության գործում, ինչն ընդհանուր հոգևոր կապ է ստեղծել երկու ժողովուրդների միջև:
Մարգրետե Երկրորդը, կարևորելով Հայաստանից նման բարձր մակարդակի պատվիրակության ժամանումը, հույս է հայտնել, որ այցը լուրջ հիմք կհանդիսանա երկու ժողովուրդների միջև կապերի հետագա խորացման, մշակութային փոխանակումների և շփումների ակտիվացման համար: Նա հաջողություն է մաղթել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին և ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց գործառույթների իրականացման մեջ՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության:

Queen Margrethe II of Denmark ReceiveD Armenian Speaker of Parliament
Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan visited on February 18 the Amalienborg royal place where he had a private meeting with Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark, Armenpress reports.
The Armenian Speaker of Parliament was accompanied by his Danish counterpart Henrik Dam Kristensen.
At the meeting with the Queen, Speaker Mirzoyan thanked for the reception and highlighted the importance of historical friendly ties between the two peoples, expressing hope that they will deepen.
The Queen of Denmark and Speaker Mirzoyan highlighted the role of two Danish missionaries Maria Jacobsen and Karen Jeppe during the Armenian Genocide in saving Armenian orphans which created a common spiritual connection between the two peoples.
Queen Margrethe II of Denmark attached importance to the arrival of the Armenian high-level delegation and expressed hope that this visit will contribute to further deepening the ties between the two peoples, intensifying the cultural exchange and contacts. She wished success to Speaker Mirzoyan and the Armenian Parliament in fulfilling their functions for the benefit of Armenia.
Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan and his delegation arrived in Denmark on a working visit.