Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդին
Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի ուղեկցությամբ փետրվարի 18-ին այցելել է Ամալիենբորգի թագավորական պալատ և առանձնազրույց ունեցել Նորին Մեծություն Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջև պատմական բարեկամական կապերի կարևորությունը և հույս հայտնել, որ դրանք կխորանան:
Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդը և Արարատ Միրզոյանը երկուստեք կարևորել են Հայոց ցեղասպանության օրերին դանիացի երկու միսիոներների՝ Մարիա Յակոբսենի և Կարեն Եպպեյի նշանակալի դերակատարությունը հայ որբերի փրկության գործում, ինչն ընդհանուր հոգևոր կապ է ստեղծել երկու ժողովուրդների միջև:
Մարգրետե Երկրորդը, կարևորելով Հայաստանից նման բարձր մակարդակի պատվիրակության ժամանումը, հույս է հայտնել, որ այցը լուրջ հիմք կհանդիսանա երկու ժողովուրդների միջև կապերի հետագա խորացման, մշակութային փոխանակումների և շփումների ակտիվացման համար: Նա հաջողություն է մաղթել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին և ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց գործառույթների իրականացման մեջ՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության:

Королева Дании Маргре́те II приняла Арарата Мирзояна
18 февраля находящийся с официальным визитом в Королевстве Дании Председатель НС А.Мирзоян в сопровождении спикера парламента Дании Хенрика Дам Кристенсена посетил королевский дворец Амалиенборг, где состоялась личная беседа с Ее Величеством Королевой Дании Маргре́те II, передает пресс-служба НС Армении.
Поблагодарив за прием, А.Мирзоян подчеркнул важность исторических дружественных связей между двумя народами и выразил надежду на их углубление.
Королева Дании Маргре́те II и А.Мирзоян отметили заметную роль датских миссионерок Марии Якобсен и Карен Еппе в спасении армянских сирот в дни Геноцида армян, что создало духовную связь между двумя народами.
Маргре́те II, подчеркнув прибытие из Армении делегации высокого уровня, выразила надежду, что визит заложит серьезный фундамент для дальнейшего углубления связей, культурных обменов и активизации контактов между двумя народами. Она пожелала успехов Председателю НС А.Мирзояну и армянскому парламенту в деятельности на благо Республики Армения.