Սլովակիան պատրաստ է իր կողմից հասանելիքն անել Ղարաբաղի հարցով. Միրոսլավ Լայչակ
Ամեն անգամ, երբ հանդիպում եմ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, անշուշտ, մեր քննարկումների մասն է կազմում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակը, հայտնում է Tert.am-ը
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մյունխենյան հանդիպմանը՝ Միրոսլավ Լայչակն ասել է, որ իրենք այս հանդիպումները դրական զարգացումներ են համարում ԼՂ հիմնահարցի շուրջ բանակցություններում։
«Սրանք մեր տեսանկյունից՝ դրական զարգացումներ են։ Որովհետև շատ կարևոր է, որ առաջնորդները և ԱԳ նախարարները հանդիպեն և քննարկեն, թե ինչպես առաջ տանեն հարցի լուծումը»,- ասել է նա և հավելել, որ Սլովակիան ամբողջությամբ սատարում է հանգուցալուծման գործընթացին։
«Մենք ամբողջությամբ վստահում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին, շատ սերտորեն աշխատել ենք նրանց հետ անցյալ տարվա ընթացքում։ Սլովակիան պատրաստ է իր կողմից հասանելիքն անել», - ասել է նա։

The summits held time and again between the Armenian and Azerbaijani leaders to discuss the situation around Nagorno-Karabakh (Artsakh) signal positive developments in the ongoing peace efforts, the Slovakian foreign minister said today, commenting on Prime Minister Nikol Pashinyan's meeting with the Azerbaijani president (on the sidelines of the 2020 Munich Security Conference), Tert.am reports.
These, from our perspective, are positive developments, as it is really very important for the leaders to meet to discuss possible ways for pushing ahead with a solution,″ Miroslav Lajcak said at a news conference held after private talks with the FM Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan.
He also expresed his country's full trust in the OSCE Minsk Group co-chairmanship format, highlighting the close collaboration with the mission in 2019. Lajcak also promised his the Slovakian government's maximum asistance in the process.
Meantime he appreciated the opportunity of the meeting with Armenia's top diplomat, adding that the Nagorno-Karabakh (Artsakh) issue has always been part of their bilateral agenda.