Սլովակիան պատրաստ է իր կողմից հասանելիքն անել Ղարաբաղի հարցով. Միրոսլավ Լայչակ
Ամեն անգամ, երբ հանդիպում եմ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, անշուշտ, մեր քննարկումների մասն է կազմում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակը, հայտնում է Tert.am-ը
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մյունխենյան հանդիպմանը՝ Միրոսլավ Լայչակն ասել է, որ իրենք այս հանդիպումները դրական զարգացումներ են համարում ԼՂ հիմնահարցի շուրջ բանակցություններում։
«Սրանք մեր տեսանկյունից՝ դրական զարգացումներ են։ Որովհետև շատ կարևոր է, որ առաջնորդները և ԱԳ նախարարները հանդիպեն և քննարկեն, թե ինչպես առաջ տանեն հարցի լուծումը»,- ասել է նա և հավելել, որ Սլովակիան ամբողջությամբ սատարում է հանգուցալուծման գործընթացին։
«Մենք ամբողջությամբ վստահում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին, շատ սերտորեն աշխատել ենք նրանց հետ անցյալ տարվա ընթացքում։ Սլովակիան պատրաստ է իր կողմից հասանելիքն անել», - ասել է նա։

Мирослав Лайчак: встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана – положительные развития
Каждый раз, когда я встречаюсь с министром иностранных дел РА Зограбом Мнацаканяном, вопрос Нагорного Карабаха, безусловно, становится неотъемлемой частью наших дискуссий. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных и европейских дел Словакии Мирослав Лайчак, передает Tert.am
Коснувшись встречи в Мюнхене между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Мирослав Лайчак сказал, что они рассматривают эти встречи как положительные развития в переговорах по Карабаху.
''С нашей точки зрения, это положительные развития. Поскольку очень важно, чтобы лидеры стран и главы МИД встречались и обсуждали, как продвигать решение вопроса'', - сказал он, добавив, что Словакия полностью поддерживает процесс урегулирования.
''Мы полностью доверяем работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, очень тесно работали с ними в прошлом году'', - сказал он.