Կառավարության որոշմամբ այսօրվանից երկշաբաթյա ժամկետով կփակվի Իրանի հետ ցամաքային սահմանն ու հաղորդակցությունը՝ որոշակի բացառություններով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստ:
Նիստում քննարկվել են աշխարհում և մեր տարածաշրջանում կորոնավիրուսով պայմանավորված ընթացիկ իրավիճակը և Հայաստանում դրա տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ անելիքները: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է այս պահի դրությամբ առկա վիճակագրական տվյալները՝ կորոնավիրուսի տարածվածության, հիվանդացության և մահացության վերաբերյալ, անդրադարձել մեր երկրում կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին՝ Հայաստան ժամանող քաղաքացիների նկատմամբ իրականացվող վերահսկողությանը, ՀՀ բժշկական հաստատությունների տեխնիկական պատրաստվածությանը և ախտորոշման համար անհրաժեշտ լաբորատոր հագեցվածությանը: Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են հետագա քայլերը, այդ թվում նաև՝ հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածմանն առնչվող իրավիճակով պայմանավորված անելիքները: Վարչապետը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստում մենք քննարկեցինք մեր անելիքները՝ կապված Հայաստանում կորոնավիրուսի մուտքը կանխարգելելուն ուղղված գործողությունների հետ, և այս քննարկման հրատապությունը կապված է նրա հետ, որ հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում արդեն կորոնավիրուսից մահվան դեպքեր ունեն. մահվան 8 դեպք ունեն, և մենք պետք է միջոցներ ձեռնարկենք: Քննարկումների արդյունքում մենք որոշեցինք, որ այսօր կառավարության որոշմամբ երկշաբաթյա ժամկետով կփակենք ցամաքային սահմանն ու հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ: Իհարկե, կլինեն բացառություններ. բեռնափոխադրումները կիրականացվեն առանց սահմանափակումների, պարզապես բեռնափոխադրումներ իրականացնող վարորդների նկատմամբ կիրականացվի հատուկ հսկողություն, և բեռների տեղափոխման հատուկ կարգ կգործի: Որևէ սահմանափակում չի կիրառվի քաղաքացիների վերադարձի վրա. խոսքը վերաբերում է Հայաստանում գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներին և Իրանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, այսինքն՝ նրանք կարող են ազատ վերադառնալ իրենց հայրենիք:
Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կկիրառվեն որոշակի, բայց ոչ ամբողջական սահմանափակումներ: Այս սահմանափակումները, այս որոշումը մենք երկու շաբաթով կկայացնենք, և երկու շաբաթվա ընթացքում ավելի սերտ հաղորդակցության մեջ կլինենք մեր բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտոնական ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի իրավիճակի ավելի ամբողջական գնահատական ունենանք և նաև համատեղ որոշենք մեր հետագա անելիքներն այս ուղղությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, ցանկանում եմ արձանագրել նաև, որ որևէ խուճապի անհրաժեշտություն չկա: Այո, կա խնդիր, բայց, փառք Աստծո, գոնե մինչ այս պահը Հայաստանի Հանրապետությանը, մեզ հաջողվել է խուսափել կորոնավիրուսով հիվանդ ունենալուց, և հույս ունենք, որ մեր ձեռնարկված միջոցների շնորհիվ նաև կկարողանանք պահպանել այս վիճակը: Բայց, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ սառը, սթափ, հանդարտ վերաբերմունք ունենանք այս իրավիճակին, և խուճապային տրամադրությունների և լուրերի տարածումը, իհարկե, որևէ կերպ խնդրի լուծմանը չի օգնում:
Արձանագրենք նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը, Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինն ունեն այս պահին անհրաժեշտ բոլոր տեխնիկական միջոցները՝ ախտորոշելու հիվանդությունը: Եվ նաև արձանագրենք, որ հանձնաժողովը գործում է հունվարի 30-ից, և սահմանային հսկողությունը խստացվել է դեռևս դրանից առաջ էլ՝ հունվարի 24-ից: Այնպես որ, շատ կարևոր է արձանագրել, որ մենք ոչ թե Իրանում հիվանդությունների դեպքերի արձանագրման ենք արձագանքում, այլ մենք այս պրոցեսը շատ ավելի շուտ ենք սկսել և հույս ունենք, որ մեր աշխատանքի այս մեթոդը հետագայում նույնպես կլինի արդյունավետ:
Այսօր կառավարությունը հեռակա նիստով կկայացնի որոշում, և որոշումն ուժի մեջ կմտնի այսօրվանից: Իհարկե, որոշակի ճկունություններ կան, ընթացիկ պրոցեսները կառավարելու հնարավորություն պետք է տրվի, այսինքն՝ 100 տոկոսով սահմանը չի փակվում, այլ, ինչպես ասացի, արդեն թվարկված բացառություններով»:

Government Decides to Close Land Border and Communication with Iran, with Some Exceptions
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the recently established commission on coordination of preventive action against the spread of coronavirus in Armenia (hereinafter the Coronavirus Prevention Commission) met today in the Office of Government. The meeting reviewed the global and regional situation and the set of measures to prevent the spread of the deadly virus in our country.
Minister of Healthcare Arsen Torosyan provided statistics on coronoavirus incidences and the death toll recorded at this point of time. He dwelt on the preventive measures being taken in our country, the monitoring of arrivals, as well as on the diagnostic and treatment resources available in Armenia’s medical institutions.
A set of recommended actions were discussed during the exchange of views that followed, including the steps to take in connection with the spread of the coronavirus to neighboring Iran. The Prime Minister issued relevant instructions for the heads of all concerned government departments.
Summing up the meeting, the Premier said:
“We discussed a set of actions to prevent the entry of coronavirus into Armenia at the Coronavirus Prevention Commission. We are holding an emergency discussion as there have been cases of coronavirus-caused deaths in neighboring Iran. Eight casualties have already been reported and we need to take action.
After discussing the matter in all detail, we decided that we will close the land border and communication with the Islamic Republic of Iran for two weeks as of today. Of course, there will be some exceptions: there will be no restrictions on the transport of goods: the drivers shall simply be subject to special control, and there will be a special procedure for transporting goods. There will be no restrictions on the repatriation of citizens on either side, that is, they can freely return to their homeland.
Some air traffic restrictions will apply. The above restrictions shall be effective for a period of two weeks. During these two weeks we will keep in close touch with friendly Iran’s government officials in order to have a more comprehensive idea of the situation, after which we will jointly decide what to do next.
In general, I would also like to state that there is no need for panic. Yes, there is a problem, but, thank God, the Republic of Armenia has so far managed to avoid having coronavirus- infected patients, and we hope that the proposed measures will help maintain this status quo. In any case, I think we should have a very cold, sober and calm attitude to the situation, since the spread of panic and rumors will definitely not be in service in dealing with the problem.
It should be recorded that the Ministry of Healthcare of the Republic of Armenia and the Health and Labor Inspectorate have all necessary diagnostic resources. We also note that the Commission has been working since January 30, with the border control having been tightened earlier - since January 24. Therefore, it is important to state that we are not just responding to an outbreak in Iran, but started this process much earlier and hope that the given approach will continue to be effective in the future as well.
At a remote Cabinet meeting, the Government will make a decision, which will come into force today. We should be flexible in this matter, that is the border is not closed 100%, but with the exceptions listed above.”