Սլովակիայի դեսպանության բացումը կխթանի երկկողմ կապերը. Փաշինյանն ընդունել է Միրոսլավ Լայչակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին:
Ողջունելով Միրոսլավ Լայչակի այցը մեր երկիր՝ ՀՀ վարչապետը կարևորել է այսօր Հայաստանում Սլովակիայի դեսպանության բացումը, որը նոր լիցք և որակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Սլովակիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրոպական միության շրջանակում։ Վարչապետի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի հիմնական գործընկերն է, և Հայաստանը կարևորում է և՛ ԵՄ կառույցների, և՛ ԵՄ անդամ-երկրների օժանդակությունն այդ գործընթացում: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում Սլովակիայի հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Նիկոլ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է հղել Սլովակիայի վարչապետ Պետեր Պալլեգրինին:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ Սլովակիայի համար Հայաստանը կարևոր գործընկեր է, և ՀՀ-ում Սլովակիայի դեսպանության բացումը լավ հնարավորություններ է ստեղծում երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման համար: Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարը ողջունել է Հայաստանի հավակնոտ ժողովրդավարական բարեփոխումները և նշել, որ Սլովակիան պատրաստ է կիսվել ռեֆորմների գործընթացում իր կուտակած փորձով: Նա ընդգծել է, որ որպես ԵՄ անդամ-երկիր՝ Սլովակիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) կիրարկման, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում: Երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման համատեքստում Մ. Լայչակը հեռանկարային է համարել ներդրումների խթանման, զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ համատեղ քայլերը ու նաև բարձր գնահատել միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարը նշել է, որ Սլովակիան լիովին սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին:
Վարչապետն օգտակար է համարել բարեփոխումների գործընթացում Սլովակիայի փորձի ուսումնասիրությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը կարևորում է գործընկերների հետ փորձի փոխանակումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Միրոսլավ Լայչակը մտքեր են փոխանակել նաև Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում համագործակցության շուրջ: Անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի շրջանակում վերջին զարգացումներին:

PM Receives Slovakian Foreign Minister
Prime Minister NIkol Pashinyan received Miroslav Lajčák, Minister for Foreign and European Affairs of the Slovak Republic.
Welcoming Miroslav Lajčák’s visit, the Prime Minister hailed the opening of Slovakia’s embassy in Yerevan on February 24, which will give fresh impetus to bilateral relations. Nikol Pashinyan said Armenia keen to develop cooperation with Slovakia in both bilateral format and on the sidelines of the European Union. The Premier underscored that the European Union is Armenia’s main partner in the sphere of democratic reforms, and Armenia highly appreciates the assistance provided by EU structures and EU-member states.
Prime Minister Pashinyan thanked Slovakia for its balanced position on Nagorno-Karabakh conflict settlement process. Taking the opportunity, Nikol Pashinyan conveyed warm greetings to his Slovakian counterpart Peter Pellegrini.
Miroslav Lajčák noted that Armenia is an important partner for Slovakia, and the opening of Slovakia’s embassy in Armenia may create new opportunities for the furtherance of bilateral relations. The Foreign Minister of Slovakia welcomed Armenia’s ambitious reform agenda, noting that his country is ready to share its experience in the field of democracy reforms. He noted that as an EU-member state, Slovakia is prepared to assist Armenia with the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, as well as with the visa liberalization process.
As for the development of economic relations, Mr. Lajčák made a point of joint efforts to promote investment and tourism. He praised the current pace of cooperation on international platforms.
With reference to the Nagorno-Karabakh conflict, Miroslav Lajčák emphasized that his country fully supports the OSCE Minsk Group-brokered peace process.
Appreciating Slovakia’s reform experience, Prime Minister Pashinyan noted that Armenia is interested in sharing experiences with partner nations. Nikol Pashinyan and Miroslav Lajčák exchanged views on cooperation in the framework of the Eastern Partnership. The latest developments in the Nagorno-Karabakh conflict settlement process were touched upon during the meeting.