Թուրքիան Իդլիբի հարցով ՆԱՏՕ-ի խորհրդակցություն է հրավիրել
ՆԱՏՕ-ն փետրվարի 28-ին Թուրքիայի պահանջով արտահերթ խորհրդակցություն կանցկացնի Իդլիբի շուրջ տեղեկատվության փոխանակման համար: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը այդ մասին հայտարարություն է տարածել:
«Հյուսիսատլանտյան խորհուրդը Թուրքիայի պահանջով դաշինքի 29 երկրների դեսպանների մակարդակով ուրբաթ օրը կանցկացնի հանդիպում՝ Վաշինգտոնի պայմանագրի չորրորդ հոդվածի համապատասխան Սիրիայի իրադրության շուրջ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Չորրորդ հոդվածով նախատեսվում է, որ ՆԱՏՕ մասնակից յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի գործընկերների հետ կոնսուլտացիաներ անցկացնել այն դեպքում, եթե նա գտնում է, որ իր անվտանգությունն սպառնալիքի տակ է:

Турция созвала экстренные консультации НАТО по Идлибу
НАТО проведет в пятницу экстренные консультации по запросу Турции для обмена информацией по Идлибу. Как сообщает ТАСС, օб этом говорится в распространенном пресс-службой НАТО заявлении генсека альянса Йенса Столтенберга.
"Североатлантический совет на уровне послов 29 стран альянса встретится в пятницу по запросу Турции для проведения консультаций по ситуации в Сирии в соответствии с 4-й статьей Вашингтонского договора", - заявил он.
4-я статья подразумевает право каждой страны - участницы альянса проводить консультации с партнерами по НАТО в случае, если они считают, что их безопасность находится под угрозой.