Բակո Սահակյանը խորհրդակցություն է հրավիրել կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու հարցով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 5-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվել են հանրապետությունում սուր շնչառական վարակների և նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցող համապատասխան ոլորտների ղեկավարները Նախագահին զեկուցել են կատարվածի մասին: Վերլուծվել է կորոնուվիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների հետ կապված իրավիճակը:
Կառավարության որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամները, այդ թվում՝ պետական կառավարման մարմինները, մշտական կապի մեջ լինելով Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ, այս հարցում իրականացնում են համատեղ միասնական քաղաքականություն:
Նախագահն ընդգծել է հանրապետությունում համաճարակային իրավիճակի վերահսկման ևբոլոր կանխարգելիչ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը:
Բնակչությունը պետական մարմինների միջոցով պետք է մշտապես իրազեկված լինի սուր շնչառական վարակների, այդ թվում՝ նոր կորոնավիրուսի հետ կապված բոլոր առանձին երևույթների մասին, և այս տեղեկատվությունը պետք է միշտ հասանելի լինի քաղաքացիների համար:
Երկրի ղեկավարը տվել է համապատասխան հանձնարարականներ աշխատանքները կազմակերպված և համակարգված անցկացնելու ուղղությամբ՝ կարևորելով այս հարցում պետական բոլոր կառույցների միջև սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արշավիր Ղարամյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

5 марта президент Республики Арцах Бако Саакян провел рабочее совещание, на котором были обсуждены вопросы, связанные с ходом работ по предотвращению распространения в республике острых респираторных инфекций и нового коронавируса.
Участвующие в совещании руководители соответствующих сфер доложили Президенту о проделанном. Была проанализирована ситуация, связанная с проводимыми мероприятиями по борьбе с коронавирусом.
Члены межведомственной комиссии, созданной решением Правительства, в том числе органы государственного управления, будучи на постоянной связи с соответствующими структурами Республики Армения, осуществляют в этом вопросе единую совместную политику.
Президент подчеркнул необходимость контроля за эпидемиологической обстановкой в республике и принятия всех превентивных мер.
Население должно быть информировано обо всех отдельных проявлениях, связанных с острыми респираторными инфекциями, в том числе новым коронавирусом, и эта информация должна быть всегда доступна для граждан.
Глава государства дал соответствующие поручения по проведению организованной и скоординированной работы, отметив необходимость тесного сотрудничества в этом вопросе всех государственных структур.