Աշխարհաքաղաքական բաժանարար գծեր ու ռազմավարական համագործակցության տեսլական. ինչպիսի՞ն են այսօր հայ-վրացական հարաբերությունները
Մարտի 3-ից 4-ը տեղի ունեցավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վրաստան: Փաշինյանի՝ թվով երկրորդ պաշտոնական այցը հարևան երկիր հագեցած էր. հանդիպումներ եղան Վրաստանի վարչապետի, նախագահի, խորհրդարանի ղեկավարի, հոգևոր առաջնորդի, ինչպես նաև վրացահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Բովանդակային առումով հանդիպումը չառանձնացավ էական դրական կողմերով: Նորից հնչեցին երկկողմ կարևորության, հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու և երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության մասին՝ արդեն դասական դարձած հայտարարություններ: Այս իմաստով հանդիպումը, թերևս, մինչ այս տեղի ունեցած երկկողմ բարձր մակարդակով հանդիպումների տրամաբանության մեջ էր: Հանդիպումների, որոնց զգալի մասին նախորդել կամ հաջորդել էին, մեղմ ասած, ոչ բարեկամական միջադեպեր: Օրինակ, նախորդ տարվա հոկտեմբերին Վրաստանի վարչապետի Գեորգի Գախարիայի՝ Հայաստան կատարած այցի նախօրեին արգելվել էր հայ լրագրողների մուտքը Վրաստան, Նիկոլ Փաշինյանի այցից առաջ հայ բեռնափոխադրողներին արգելվել էր Վրաստանի տարածքով իրենց բեռները տեղափոխել ՌԴ: Այս միջադեպերը, որոնց շարքը, անշուշտ, կարելի է շարունակել, մոռացության են տրվում վերոնշյալ արարողակարգային հայտարարությունների ֆոնին, այնինչ իրական վկայությունն են նրա, որ դեռ վաղ է խոսել երկկողմ հարաբերությունների լուրջ վերամեկնարկի մասին:
Հայ համայնքի հետ հանդիպմանը վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա «աշխարհաքաղաքական բաժանարար գծերին»՝ վստահություն հայտնելով, որ մեզ նոր տարածք է պետք ձևավորել, որտեղ մեր հարաբերությունները պաշտպանված կլինեն արտաքին ճնշումներից: Դժվար է պատկերացնել, թե «նոր տարածք» ասելով վարչապետն ինչ նկատի ունի, հատկապես, որ չի բացառվում, որ ինչպես մյուս հարցերում, այստեղ ևս գործ ունենք նախկինում իրականացվող քաղաքականության նոր՝ հեղափոխական փաթեթավորման հետ: Բայց այս ամենից խնդրի էությունը չի փոխվում: Այո՛, Հայաստանն ու Վրաստանը տարբեր ինտեգրացիոն, անվտանգային համակարգերում են, բայց քաղաքական կամքի և հետևողականության պայմաններում կարելի է գտնել այն հատման կետը, որից արդյունավետորեն կօգտվի թե՛ հայ, թե՛ վրաց ժողովուրդը:
Որպես ամփոփում՝ նշենք, որ վարչապետի այցն, անշուշտ, հագեցած էր ֆորմալ առումով, բայց բովանդային վերամեկնարկի մասին, ինչպես արդեն նշել ենք, դեռ վաղ է խոսել:

Геополитические разделительные линии и видение стратегического партнерства: армяно-грузинские отношения сегодня
Официальный визит премьер-министра РА Никола Пашиняна в Грузию состоялся 3-4 марта. Повестка второго официального визита Пашиняна в соседнюю страну была насыщенной. Состоялись встречи с премьер-министром Грузии, президентом, спикером парламента, духовным лидером соседней страны, а также с представителями армянской общины Грузии.
С содержательной точки зрения визит не ознаменовался какими-либо существенными сдвигами. Опять прозвучали ставшие уже классикой заявления о многовековой дружбе двух народов, об обоюдной важности друг для друга, о стремлении поднять отношения на новый качественный уровень. В этом смысле встречи, однозначно, умещались в логику предыдущих двусторонних встреч на высоком уровне. Встреч, в случае большинства которых им предшествовали или за ними следовали, мягко говоря, недружественные инциденты. Например, накануне визита премьер-министра Грузии Георгия Гахария в Армению в октябре прошлого года группе армянских журналистов запретили въезд в Грузию, а до визита Никола Пашиняна в Грузию армянским перевозчикам было запрещено перевозить свои грузы через территорию Грузии в Россию. Об этих инцидентах, ряд которых можно продолжить, забывают на фоне вышеупомянутых протокольных заявлений, в то время как реальным доказательством того, что пока рано говорить о серьезном “перезапуске” двусторонних армяно-грузинских отношений, являются именно они.
Во время встречи с армянской общиной премьер-министр Пашинян также коснулся “геополитических разделительных линий” между Арменией и Грузией, выразив уверенность в том, что нам необходимо создать новую территорию, где наши отношения будут защищены от внешнего давления. Трудно представить, что премьер-министр имел в виду под “новой территорией”, тем более что не исключено, что, как и в других вопросах, здесь также мы имеем дело с новой революционной упаковкой прежней политики. Но суть проблемы от этого не меняется. Да, Армения и Грузия находятся в разных системах интеграции, безопасности, но при наличии политической воли и последовательности можно найти точку пересечения, которая принесет пользу как армянскому, так и грузинскому народам.
Резюмируя, отметим, что визит премьер-министра Армении в Грузию был, конечно, формально насыщенным, но говорить о значительном перезапуске двусторонних отношшений и о содержательных изменениях пока рано.