Հայ և թուրք թեկնածուները կպայքարեն Փարիզի 15-րդ վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնի համար
Փարիզում հաջորդ շաբաթ մեկնարկող տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրությունների ժամանակ մայրաքաղաքի 15-րդ վարչական շրջանի ղեկավարությունը ստանձնելու հիմնական հավակնորդները կլինեն ազգությամբ հայ Անուշ Թորանիանն ու թուրք Ագնես Էվրենը: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է ermenihaber-ը, գրում է հայկական «Ակոսը»՝ հղում անելով  «Euronews»-ին:
Լուսանկարում ձախից առաջինը Ագնես Էվրենն է, երկրորդը՝ Անուշ Թորանիանը:
Նշվում է, որ Էվրենը Եվրոպական խորհրդարնի գործող պատգամավոր է և նախկինում եղել է 15-րդ շրջանի ղեկավարի տեղակալ: Ավելի քան 250 հազար բնակչություն ունեցող շրջանում Էվրենի ընտրվելու շանսերը բավականին բարձր են գնահատվում: Ընտրություններում Էվրենի հիմնական մրցակիցը՝ Անուշ Թորանյանը, «Սոցիալիստական կուսակցության» անդամ է: Նույն կուսակցության անդամ է նաև Փարիզի գործող քաղաքապետ Անն Իդալգոն, որն այս անգամ կրկին առաջադրվել է քաղաքապետի պաշտոնի համար:
Նշենք, որ  Փարիզը բաժանվում է 20 վարչական շրջանի, որոնք համարակալված են սկսած կենտրոնից: Շրջաններից ամենաշատ բնակչությունն ունի 15-րդ շրջանը, որը 2017-ի տվյալներով՝ բնակիչների թիվը գերազանցում է 250 հազարը:

Армянка и турчанка борются за пост мэра XV округа Парижа
На предстоящих муниципальных выборах в XV административном округе столицы Франции основными претендентами на пост мэра округа стали армянка и турчанка.
Как сообщает РУСАРМИНФО со ссылкой на турецко-армянское издание Agos, основанная борьба развернулась между кандидатом от Социалистической партии Ануш Торанян и членом Европейского парламента Агнес Эврен, которая считается фавориткой.
Издание отмечает, что Торанян представляет политическую силу действующего мэра Парижа Анн Идальго, а Эврен ранее занимала должность заместителя мэра XV округа, в котором проживает 250 тысяч человек.
Париж разделен на 20 административных округов, каждый из которых возглавляется мэром округа. С 2008 года пост мэра XV округа столицы Франции занимает Филипп Гужон.