Իտալիայում գտնվող և Հայաստան վերադառնալու ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացիների համար մարտի 15-ին կազմակերպվելու է չարթերային թռիչք Հռոմից դեպի Երևան. Իտալիայում ՀՀ դեսպանություն
Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում ենք, որ կիրակի՝ մարտի 15-ին, Հռոմի ժամանակով ժամը 18:30-ին հայկական «Atlantis EuropeanAirways» ավիաընկերության կողմից Հռոմի Ֆիումիչինո (Fiumicino Airport) օդանավակայանից կազմակերպվելու է չարթերային թռիչք դեպի Երևան ներկայումս Իտալիայում գտնվող և Հայաստան վերադառնալու ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացիների համար։
Թռիչքի ընթացքում ուղևորներին կտրամադրվեն դիմակներ, կապահովվեն առողջապահական անվտանգության միջոցառումներ: Հայաստան վերադարձած մեր քաղաքացիները կգտնվեն 14-օրյա կարանտինում, փոխանցում է Tert.am-ը:
Դեսպանությունը հայտնում է, որ թռիչքի համար ՀՀ քաղաքացիների ցուցակագրման ընթացքում առաջնահերթությունը կտրվի հետևյալ սկզբունքով.
1. կարճաժամկետ այցելությամբ Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ
2. ուսման և գործուղման նպատակով Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ
3. Իտալիայում կացության թույլտվություն ունեցող ՀՀ քաղաքացիներ
Թռիչքի հնարավորությունից օգտվելու ցանկություն ունեցող ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր դեռ կապ չեն հաստատել սույն դեսպանության հետ, խնդրում ենք անհապաղ տրամադրել ՀՀ քաղաքացու անձնագրի, մուտքի արտոնագրի կամ կացության թույլտվության պատճենները, կոնտակտային տվյալները (Իտալիայում գտնվելու նպատակ, հեռախոսի համար, էլեկտրոնային հասցե և Իտալիայում կեցության հասցե)։
Ֆիումիչինո օդանավակայան ժամանման և ուղևորների ցուցակագրման նպատակով դեսպանությունը կապ կհաստատի նախապես գրանցված ՀՀ քաղաքացիների հետ անհատապես։

Armenians in Italy to be Flown to Yerevan in Special Charter Flight – Embassy Statement
Atlantis European Airways will launch a charter flight from Rome to Yerevan on Sunday to organize the return of the Armenian citizens who are currently Italy (the second worst affected country by coronavirus after mainland China), Tert.am reports.
The special flight is scheduled at 6:30pm local, the Armenian Embassy in Rome says in a Facebook post.
The passengers will be offered medical masks and other health safety measures. The repatriated citizens will be in a 14-day quarantine period, according to the Embassy’s statement.
The priorities will listed based on the following principles:
1.      Armenians citizens on a short day visit to Italy;
2.      Armenian citizens who are in the country for study purposes
3.      Armenian citizens with a permanent residence status.
Those who have not yet contacted the embassy are asked to urgently submit their national passport data, copies of entry visa or residence documents and contact details (purpose of stay in Italy, phone number, E-mail address and address in Italy).
Those who have registered in advance will be contacted individually. The Embassy promises to arrange their transfer to the Rome Leonardo da Vinci-Fiumicino Airport and passenger registration procedures.