Չինաստանը կոչ է անում չեղարկել Իրանի հանդեպ պատժամիջոցները
Չինաստանը կոչ է անում անհապաղ չեղարկել Իրանի հանդեպ պատժամիջոցները, քանի դեռ վերջինս պայքարում է նոր տեսակի կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ: Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Գեն Շուան:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին նամակներ էր հղել մի շարք երկրների ղեկավարներին, որոնցում ասվում էր, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները 200 մլրդ դոլարի վնաս են հասցրել Իրանի տնտեսությանը, և դրանց հետևանքները խանգարում են ողջ աշխարհին հաղթահարել համաճարակը:
«Այժմ Իրանի կառավարությունն ու ժողովուրդը պայքարում են համաճարակի դեմ, և այդ պայքարը որոշիչ փուլ է թևակոխել: Միակողմանի պատժամիջոցների պահպանումն Իրանի նկատմամբ այս իրավիճակում միայն բարդացնում է իրավիճակը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ դա նաև հակասում է հումանիզմի ոգուն:

Китай призывает снять санкции с Ирана в условиях пандемии
Китай призывает немедленно снять санкции с Ирана в условиях, когда страна всеми силами пытается справиться с пандемией COVID-19, заявил на брифинге в понедельник официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан, передает РИА Новости.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани в письмах, направленных лидерам ряда стран, написал, что санкции США нанесли Ирану ущерб на 200 миллиардов долларов, их воздействие мешает всему миру справиться с пандемией.
"В настоящее время правительство и народ Ирана борются с пандемией, и эта борьба вступила в решающую стадию. Сохранение односторонних санкций в отношении Ирана в этот период лишь усугубит ситуацию", - заявил дипломат, отметив, что это противоречит духу гуманизма.