Արմեն Սարգսյանը ժամանել է Արցախ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Ստեփանակերտում հանդիպում է ունեցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Հայկական երկու հանրապետությունների նախագահները մտքեր են փոխանակել այս օրերի ամենահրատապ խնդրի՝ նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների վերաբերյալ։ Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու առումով շատ էական է համարվել խնդրի լրջության հասարակական և անհատական գիտակցումը, յուրաքանչյուրի զգոնությունն ու պատասխանատվությունն, ինչպես նաև կարևորվել է համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։
Նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Բակո Սահակյանն անդրադարձել են Հայաստանի և Արցախի համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի։
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Բակո Սահակյանի մեծ ներդրումն արցախյան ազատագրական պայքարում, ինչպես նաև Արցախի պետականության կայացման, պետական կառավարման և ժողովրդավարական ինստիտուտների ձևավորման ու ամրապնդման գործում:
Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել նախագահ Սահակյանին՝ Արցախի Հանրապետությանը և հայ ժողովրդին մատուցած ծառայությունների համար, նշելով, որ Արցախի ձեռքբերումները և հաջողությունները կապված են նաև տարբեր պաշտոններում նրա գործունեության և հատկապես որպես Արցախի նախագահ նրա պաշտոնավարման հետ:
Արմեն Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Բակո Սահակյանը կշարունակի աշխատանքային ու պետական-հասարակական ակտիվ գործունեության ընթացքում ձեռք բերած հարուստ փորձը ծառայեցնել Արցախի Հանրապետության զարգացմանն ու մեր ժողովրդի առաջընթացին:

Президент Армении прибыл в Арцах
Президент Республики Армен Саркисян сегодня в Степанакерте встретился с президентом Арцаха Бако Саакяном.
Президенты двух армянских государств обменялись мыслями о самой актуальной проблеме этих дней – создавшейся в результате распространения нового коронавируса ситуации и о мерах, предпринимаемых для предотвращения и преодоления инфекции. В плане предотвращения распространения коронавируса собеседники сочли чрезвычайно важным осознание серьёзности проблемы на общественном и индивидуальном уровне, бдительность и ответственность каждого, а также сотрудничество с международными партнёрами.
Президенты Армен Саркисян и Бако Саакян обсудили широкий круг вопросов, касающихся сотрудничества Армении и Арцаха.
Президент Саркисян высоко оценил большой вклад Бако Саакяна в арцахскую освободительную борьбу, а также в дело становления государственности Арцаха, формирования и укрепления институтов государственного управления и демократии.
Президент Саркисян выразил признательность президенту Саакяну за заслуги перед Республикой Арцах и армянским народом, отметив, что достижения и успехи Арцаха связаны также с его деятельностью на разных должностях и особенно на посту президента Арцаха.
Армен Саркисян выразил уверенность, что Бако Саакян продолжит своим богатым опытом, накопленным в ходе активной трудовой и государственно-общественной деятельности, служить развитию Республики Арцах и прогрессу нашего народа.