Վարչապետ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել լեհ մեծանուն կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մահվան կապակցությամբ: Վարչապետի հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Ցավով տեղեկացա լեհ մեծանուն կոմպոզիտոր և երաժշտարվեստի ռահվիրա Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մահվան մասին: Նա հիրավի 20-րդ դարի, ինչպես նաև մեր դարաշրջանի երկու տասնամյակների դասական երաժշտության ամենակարկառուն ներկայացուցիչներից էր: Պենդերեցկու ստեղծագործություններին քաջածանոթ էին աշխարհի բոլոր անկյուններում, իսկ դրանց կատարումներով հանդես էին գալիս հայտնի նվագախմբեր և մենակատարներ: Դրա վառ վկայություններն են բազմաթիվ միջազգային երաժշտական մրցանակները և պետական ու հանրային մակարդակով դրսևորված գնահատանքը:
Տաղանդաշատ ստեղծագործողը սերտ կապեր էր պահպանում իր նախնիների հայրենիքի` Հայաստանի հետ և տարբեր առիթներով այցելում: Նրա ներդրումը համաշխահային երաժշտարվեստին մշտապես հավուր պատշաճի գնահատվել է նաև Հայաստանում:
Պենդերեցկու հսկայական երաժշտական ժառանգությունը վստահաբար կշարունակի ապրել` հարստացնելով մեզանից յուրաքանչյուրին»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Кшиштофа Пендерецкого
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины известного польского композитора Кшиштофа Пендерецкого.
"Со скорбью узнал о кончине известного польского композитора и пионера музыкального искусства Кшиштофа Пендерецкого. Он был одним из самых ярких представителей классической музыки 20-го века, а также первых двух десятилетий нашего века. Произведения Пендерецкого известны во всех уголках мира, их исполняют известные оркестры и солисты. Ярким свидетельством этого являются многочисленные международные музыкальные премии и оценки на государственном и общественном уровне.
Талантливый композитор поддерживал тесные связи с родиной своих предков - Арменией, и по разным поводам посещал ее. Его вклад в мировое музыкальное искусство всегда достойно оценивался также в Армении.