Նախագահ Սարգսյանը Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանի հետ տեսակապով քննարկել է նոր կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է նոր կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման, հաղթահարման և բուժման հարցերի վերաբերյալ քննարկումները միջազգային գործընկերների հետ: Այդ համատեքստում նախագահ Սարգսյանն այսօր տեսակապով զրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալի հետ:
Հանրապետության նախագահը և Հնդկաստանի դեսպանն անդրադարձել են իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։ Նրանք մտքեր են փոխանակել նաև կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով տնտեսությանը հասցվող հսկայական վնասների նվազեցման և տնտեսության վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների, սոցիալական բեռի թեթևացմանն, աշխատաշուկայի խնդիրների լուծմանը միտված քայլերի մասին:
Նշելով, որ Հնդկաստանը մեծ զարգացում և առաջընթաց է արձանագրել կենսաբանության, մասնավորապես՝ մոլեկուլային կենսաբանության, դեղագործության, այդ թվում՝ ջեներիկ դեղերի արտադրության ասպարեզում, ինչը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ հատկապես ներկայիս իրավիճակում, նախագահ Սարգսյանը դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորություններն այս ոլորտներում:
Հանրապետության նախագահը դեսպանին խնդրել է իր զորակցության խոսքերը փոխանցել Հնդկաստանի նախագահ Ռամ Նաթ Քովինդին և իր վաղեմի բարեկամ, վարչապետ Նարենդրա Մոդիին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրավիճակի, դրա հաղթահարման և լուծումների առնչությամբ կողմերի միջև անմիջական կապի միջոցով պարբերաբար տեղեկությունների փոխանակման վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև նախագահական ATOM նախաձեռնությանը: Դեսպան Կիշան Դան Դեվալն ընդգծել է, որ  հնդկական կողմը հետաքրքրված է այդ նախագծի շրջանակներում համագործակցությամբ:

Армени Саркисян обсудил с послом Индии в Армении по видеосвязи сложившуюся вследствие нового коронавируса ситуацию
Президент Республики Армен Саркисян продолжает обсуждать проблемы предупреждения, преодоления и лечения нового коронавируса с международными партнерами. В этом контексте президент Саркисян 30 марта по видеосвязи имел беседу с Чрезвычайным и полномочным послом Республики Индия в Армении Кишаном Даном Девалем.
Президент Республики и посол Индии коснулись создавшейся в их странах вследствие нового коронавируса ситуации и тех шагов, которые делаются в направлении предупреждения и преодоления эпидемии. Они обменялись мыслями также относительно мер по уменьшению громадного вреда, нанесённого экономике вследствие распространения коронавируса и последующему восстановлению экономики, облегчению социального бремени, шагов, направленных на решение проблем рынка труда.
Отметив значительное развитие и прогресс Индии в сферах биологии, в частности, молекулярной биологии, фармакологии, в том числе, в производстве дженериков, что может иметь важное значение особенно в нынешней ситуации, президент Саркисян обсудил с послом возможности сотрудничества в этих сферах.
Президент Республики попросил посла передать слова поддержки президенту Индии Раму Нату Ковинду и его давнему другу, премьер-министру Нарендре Моди.
Достигнута договоренность о регулярном обмене информацией между сторонами посредством непосредственной связи относительно ситуации, её преодолении и решениях.
В ходе беседы речь шла также о президентской инициативе АТОМ. Посол Кишан Дан Деваль подчеркнул, что индийская сторона заинтересована в сотрудничестве в рамках этого проекта.