ԵՄ-ն 140 մլն եվրո կհատկացնի Արևելյան գործընկերության երկրներին
Եվրոպական հանձնաժողովը 140 մլն եվրո կհատկացնի Արևելյան գործընկերության երկրներին՝ կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով պատճառված սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման համար: Այս մասին հայտարարվել է մարտի 30-ին:
Կվերաբաշխվեն նաև 700 մլն եվրոյի արդեն իսկ գործող ֆինանսական գործիքները:
11,3 մլն եվրո նախատեսվում է հատկացնել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին՝ հանրության պահանջներին արագ արձագանքման համար: Այդ թվում՝ այն ուղղվելու է հեռավար կրթության կազմակերպման աջակցությանը: Մինչև ամառ սկիզբ կդրվի «Արևելյան գործընկերության երկրների սոլիդարության ծրագրին», որն ուղղված կլինի այս ամենի հետևանքով ամենաշատը տուժած շրջանակներին օգնելուն:

ЕС предоставит 140 млн евро странам Восточного Партнерства
Европейская комиссия в рамках помощи странам Восточного партнерства перенаправляет 140 млн евро для смягчения социально-экономических последствий, причиненных пандемией Covid-19. Об этом было объявлено 30-ого марта.
Еврокомиссия перенаправит также 700 млн евро уже имеющихся инструментов финансовой поддержки этих стран.
11,3 мдн евро направлено на предоставление малых грантов неправительственным организациям на реагирование на быстрые нужды. В том числе, на оказание помощи в организации дистанционного обучения. До лета будет дан старт "Программе солидарности Восточного партнерства", которая будет нацелена на те слои населения, которые больше всех пострадали в этом процессе.