Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը հայ ժողովրդի հանդեպ այդ երկրի թշնամական քաղաքականության հերթական արտահայտությունն է. ՀՀ ԱԳՆ
Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվող ընտրությունների վերաբերյալ հայ ժողովրդի հանդեպ այդ երկրի թշնամական քաղաքականության հերթական արտահայտությունն է: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում՝ ի պատասխան Արցախում անկացվող ընտրությունների վերաբերյալ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության:
«Հավատարիմ լինելով միջազգային փաստաթղթերի ընտրովի մեկնաբանության իր ավանդական դիրքորոշմանը՝ Թուրքիան մի կողմից վկայակոչում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, մյուս կողմից՝ անտեսում վերջիններիս՝ անմիջականորեն տարածաշրջանի երկրներին ուղղված կոչը՝ ձեռնպահ մնալու ղարաբաղյան  հակամարտության համատեքստում որևէ թշնամական գործողություններից։ Մինչդեռ հենց նույն Թուրքիան է տասնամյակներ ի վեր ցամաքային շրջափակման ենթարկում Հայաստանի Հանրապետությանը և աջակցում է Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծվող ագրեսիվ և վայրագ գործողություններին՝ այդ թվում 2016 թ. ապրիլին:
Նույնքան անհիմն է Թուրքիայի արտգործնախարարության կողմից ԵԱՀԿ սկզբունքների և Մինսկի գործընթացի վկայակոչումը: Հիշեցնում ենք, որ 1992թ. մարտի 24-ի ԵԱՀԿ/ԵԱՀԽ այն որոշումը, որով հիմք է դրվել Մինսկի գործընթացին, հղում է կատարում Լեռնային Ղարաբաղի ընտրյալ ներկայացուցիչներին` որպես այդ գործընթացի մասնակից: Ընտրյալ ներկայացուցիչներ ունենալու համար պետք է ունենալ ընտրություններ, և այդ տեսակետից Արցախում անցկացվելիք ընտրությունները ոչ միայն չեն հակասում այլ բխում են խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից և դրա հիմքում դրված փաստաթղթերից:
Թուրքիայի փորձերը հանդես գալու միջազգային իրավունքի պաշտպանի դերում և նրա կոչերը միջազգային համայնքին առավել քան սնանկ են՝ այդ երկրի կողմից ժողովուրդների իրավունքների և հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ շարունակական ոտնձգությունների և միջազգային իրավունքի ու ժողովրդավարության նորմերը ոտնահարող ագրեսիվ քաղաքականության իրականացման լույսի ներքո», - ասվում է ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:

Заявление МИД Турции о проводимых в Арцахе выборах является еще одним выражением враждебной политики этой страны в отношении армянского народа: МИД Армении
Заявление МИД Турции о проводимых в Арцахе выборах является еще одним выражением враждебной политики этой страны в отношении армянского народа, говорится в заявлении МИД Армении в ответ на заявление МИД Турции о выборах, проводимых в Арцахе
"Придерживаясь своей традиционной позиции по избирательному толкованию международных документов, Турция с одной стороны ссылается на резолюции Совета Безопасности ООН, а с другой - игнорирует содержащиеся в них призывы непосредственно к региональным государствам о воздержании от любых враждебных действий в контексте нагорно-карабахского конфликта. Между тем, та же Турция десятилетиями подвергает  наземной блокаде Республику Армения и поддерживает агрессивные и жестокие действия против народа Арцаха, в том числе в апреле 2016 года.
Не менее беспочвенны ссылки МИД Турции на принципы ОБСЕ и Минский процесс. Напоминаем, что в заложившему основу Минского процесса решении ОБСЕ/СБСЕ от 24 марта 1992 года упоминаются избранные представители Нагорного Карабаха в качестве участника данного процесса.  Для того чтобы иметь избранных представителей, необходимо провести выборы, и с этой точки зрения, предстоящие выборы в Арцахе не только не противоречат, но и вытекают из логики мирного урегулирования и составляющих его основу документов.
Попытки Турции выступить в качестве защитника международного права и ее призывы к международному сообществу более чем несостоятельны в свете продолжающихся посягательств Турции на права народов и территориальную целостность ее соседей, а также ее агрессивной политики, попирающей нормы международного права и демократии", - отмечается в заявлении.