Պուտինը պարզեցրել է դեպի Հայաստան ռուսական նավթամթերքների արտահանման ձևակերպումը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վավերացրել է բնական գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ադամանդների մատակարարումների ոլորտում համագործակցության մասին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև միջկառավարական համաձայնագրի արձանագրությունը:  Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Արձանագրությունը, որը ստորագրվել է 2019թ․ հոկտեմբերին Մոսկվայում, պարզեցնում է դեպի Հայաստան ռուսական նավթամթերքների արտահանման ձևակերպումը։ Այդ նպատակով այն չեղարկում է ժամանակավոր պարբերական մաքսային հայտարարագրումը Ռուսաստանից Հայաստան 95-ից քիչ օկտանային թվով ավտոմոբիլային բենզին, դիզելային վառելիք, ռեակտիվ շարժիչների համար վառելիք, ջեռուցման յուղ, նավթային հեղուկ պարաֆին տանելու համար։
Դաշնային օրենքը Պետդումայի կողմից ընդունվել է մարտի 19-ին և մարտի 25-ին հավանության է արժանացել Դաշնային խորհրդի կողմից։

Путин упростил оформление экспорта российских нефтепродуктов в Армению
Президент РФ Владимир Путин ратифицировал протокол к межправительственному соглашению между РФ и Арменией о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов, соответствующий закон опубликован на официальном интернет-портале правовой информации, передает РИА Новости.
Протокол, подписанный в Москве в октябре 2019 года, упрощает оформление экспорта российских нефтепродуктов в Армению. Для этого он отменяет временное периодическое таможенное декларирование при вывозе из России в Армению автомобильного бензина с октановым числом менее 95, дизельного топлива, топлива для реактивных двигателей, топочного мазута, нефтяного жидкого парафина.