Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել դոկտոր Էրիկ Էսրաիլյանի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է նոր կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման և բուժման խնդիրների վերաբերյալ քննարկումները միջազգային գործընկերների, հայ և օտարազգի մասնագետների ու գիտնականների հետ։ Հանրապետության նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ամերիկահայ անվանի բժիշկ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) Դեյվիդ Գեֆենի անվան բժշկական կենտրոնի համաղեկավար, դոկտոր Էրիկ Էսրաիլյանի հետ:
Էրիկ Էսրաիլյանը նաև ակտիվ հասարակական գործիչ է, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության տնօրենների կենտրոնական խորհրդի անդամ և Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսերը:
Նախագահ Սարգսյանը և դոկտոր Էսրաիլյանն անդրադարձել են նոր կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակի խնդիրներին և Հայաստանում դրա դեմ պայքարի հարցում համագործակցության հնարավորություններին: Նախագահը կարևորել է ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման գործում ջանքերի համատեղումը, փորձի փոխանակումն ու փոխօգնությունը: Այս համատեքստում խոսվել է նաև, թե ինչպես կարող են առավել արդյունավետ օգտագործվել բարեգործական ծրագրերի հնարավորությունները Հայաստանում և Սփյուռքում:
Էրիկ Էսրաիլյանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա մարտից Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի The Promise Armenian Institute-ի նոր նախագծերից մեկով, որի ղեկավարը պրոֆեսոր Ալինա Դորյանն է, կորոնավիրուսի վարակի բռնկման կանխարգելմանն ուղղված համագործակցություն է սկսվել Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի Հանրային առողջապահության դպրոցի և ՀՀ առողջապահության նախարարության միջև: Պրոֆեսոր Դորյանի թիմում ներգրավված են փորձագետներ Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանից և այլ հեղինակավոր հաստատություններից, ովքեր, շնորհիվ The Promise Armenian Institute-ի ջանքերի, աջակցում են Հայաստանին՝ հանրային առողջապահության ռազմավարության մշակման գործում:

Президент Армении побеседовал с выдающимися американским врачом Эриком Эсраиляном
Президент Республики Армен Саркисян продолжает обсуждение проблем противодействия пандемии нового коронавируса с международными партнёрами, армянскими и иностранными специалистами и учеными. Президент Республики провел телефонный разговор с выдающимися американским врачом армянского происхождения, одним из руководителей Мединского центра имени Дейвида Гефена Калифорнийского университета (UCLA), доктором Эриком Эсраиляном.
Эрик Эсраилян также является активным общественным деятелем, членом Центрального совета директоров Армянского благотворительного общего союза и продюсером рассказывающего о Геноцида армян голливудского фильма "Обещание".
Президент Саркисян и доктор Эсраилян обсудили также проблемы глобальной пандемии коронавируса и возможности сотрудничества с Арменией в вопросах борьбы с этой инфекцией. Президент подчеркнул важность объединения усилий, обмена опытом и взаимной помощи в деле преодоления сложившейся ситуации. В этом контексте речь шла также о том, как можно максимально эффективно использовать возможности благотворительных проектов в Армении и в Диаспоре.
Эрик Эсраилян проинформировал, что с марта этого года в Калифорнийском университете Лос-Анджелеса стартовал новый проект The Promise Armenian Institute, руководителем которого является профессор Алина Дорян. В рамках проекта начато сотрудничество, направленное на предотвращение вспышки коронавирусной инфекции со Школой общественного здравоохранения Калифорнийского университета и Министерства здравоохранения РА. В команду профессора Дорян входят эксперты из Калифорнийского университета и из других авторитетных учреждений, которые, благодаря усилиям The Promise Armenian Institute, содействуют Армении в деле разработки стратегии общественного здравоохранения.