ԱԳՆ մամուլի խոսնակը՝ Իսրայելում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն Իսրայելում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ պարզաբանում է ներկայացրել.
«Դեռևս մարտի 23-ին Իսրայելում ՀՀ դեսպանության և ԱԳՆ-ի հետ կապ են հաստատել ՀՀ քաղաքացի 9 ուսանող, որոնք  այդ ժամանակ դպրոցի փակման պատճառով ունեին կեցության և Հայաստան վերադառնալու խնդիրներ:
Վերջիններս տեղում ապահովվել են կեցության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով, ինչպես նաև դեսպանության կողմից նրանց համար ձեռք էր բերվել դեպի Հայաստան ավիատոմս, ապահովվել տեղափոխումն օդանավակայան:
Սակայն չվերթների չեղարկման և Իսրայելի կառավարության կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում կիրառվող սահմանափակումների պատճառով հետաձգվել է մեր քաղաքացիների` Հայաստան վերադարձի իրականացումը:
Դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է ուսանողների հետ, և պարբերաբար քայլեր են ձեռնարկվում տեղում իրենց առջև ծառացող բոլոր խնդիրներին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Ներկայումս արտերկրում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրները բավականին համապարփակ են. ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, ԱԳՆ և պարետատունն ամբողջովին տիրապետում են  ավելի քան 50 երկրում գտնվող մեր քաղաքացիների խնդիրների մասին տեղեկատվությանը: Արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները շուրջօրյա և գերծանրաբեռնված ռեժիմով աշխատում են այդ խնդիրների հասցեագրած ուղղությամբ՝ տարբեր երկրների կողմից կիրառված և ամեն օր փոփոխվող սահմանափակումների պայմաններում:
Յուրաքանչյուր առանձին երկրի դեպքում աջակցության ձևը և ծավալը որոշվում է՝ հաշվի առնելով առողջապահական անվտանգության խնդիրները, առկա հնարավորությունները և կոնկրետ իրավիճակը:
Բոլոր շահագրգիռ անձանց կոչ ենք անում չտրվել այս կամ այն առանձին դեպքի շուրջ աժիոտաժ ստեղծելու և այն հատվածական շահերին ծառայեցնելու գայթակղությանը: Իրավիճակը պահանջում է քաղաքացիական պատասխանատվություն և լուրջ վերաբերմունք բոլորի կողմից»:

Диппредставительства, МИД Армении и Комендатура в полной мере осведомлены о проблемах наших граждан в более чем 50 странах
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян выступила с комментарием относительно граждан Армении в Израиле.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МИД Армении, Анна Нагдалян подчеркнула:
"Еще 23 марта с посольством Армении в Израиле и МИД Армении связались 9 студентов-граждан Республики Армения, у которых в то время из-за закрытия школы возникли проблемы с проживанием и возвращением на Родину.
Граждане Армении были обеспечены всеми необходимыми условиями для проживания на месте. Кроме того, Посольством были приобретены авиабилеты в Армению и была обеспечена перевозка граждан в аэропорт.
Однако из-за отмены рейсов и ограничений, введенных правительством Израиля в рамках борьбы с коронавирусом нового типа, возвращение наших граждан в Армению было отложено.
Посольство находится на постоянной связи со студентами, и периодически предпринимаются шаги для поиска  решений всех проблем, стоящих перед ними.
Проблемы граждан РА, находящихся за рубежом достаточно комплексны. Дипломатические представительства Республики Армения, министерство иностранных дел и Комендатура в полной мере осведомлены о проблемах наших граждан в более чем 50 странах. Дипломатические представительства Республики Армения за рубежом работают круглосуточно в перегруженном режиме для решения этих проблем в условиях  введенных различными странами и ежедневно меняющихся ограничений.
В случае каждой отдельной страны тип и объем поддержки определяются с учетом  вопросов медицинской безопасности, существующих возможностей и конкретной ситуации.
Мы призываем всех заинтересованных лиц не поддаваться искушению создания ажиотажа вокруг той или иной конкретной ситуации в угоду частным интересам. Ситуация требует гражданской ответственности и серьезного отношения от всех».