Բակո Սահակյանը կորոնավիրուսի առնչությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 8-ին անց է կացրել խորհրդակցություն` նվիրված նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող միջոցառումներին:
Ուշադրության հատուկ կենտրոնում էր մեր հանրապետությունում գրանցված նոր կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը:
Նախագահն ընդգծել է, որ չնայած իրականացված միջոցառումներին, մեր հանրապետությունում այնուամենայնիվ գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով վարակման դեպք, ինչը պահանջում է համապատասխան շտկումներ մտցնել իրականացվող աշխատանքների մեջ՝ նպատակ ունենալով չեզոքացնել կամ նվազագույնի հասցնել վարակի տարածման հնարավորությունները:
Կատարվող աշխատանքների մասին զեկույցներով հանդես են եկել նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանը, շահագրգիռ կառույցների ղեկավարները:
Խորհրդակցության ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 14-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի ընթացքում բնակչության առողջության պահպանման խնդիրներին:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պետք է ամենաբարձր մակարդակով իրականացնել կանխարգելիչ և կազմակերպչական բոլոր միջոցառումները, ապահովել անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և ախտահանիչ միջոցների ձեռքբերումն ու տեղերում ախտահանման աշխատանքների համակարգված իրականացումը, վեր հանել և շտկել առկա բացերն ու թերացումները:
Նախագահ Սահակյանը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ներկայիս իրավիճակը պահանջում է պատասխանատվության բարձր աստիճան և աշխատանքների համակարգված իրականացում:

Artsakh President Convened a Working Consultation to Discuss Issues Related to Coronavirus
On 8 April Artsakh Republic President Bako Sahakyan convoked a working consultation dedicated to the activities being carried out within the frameworks of preventing the spread of the new coronavirus.
The first case of contamination registered in our republic was at the spotlight of the discussions.
The President underlined that despite the undertaken measures a new coronavirus contamination case had been registered in our republic, which requires make corrections in the activities being implemented to neutralize or minimizing the possibilities of the spread of the disease.
Head of Interdepartmental Commission coordinating the prevention of the spread of the new coronavirus, state minister Grigori Martirosyan, healthcare minister Arayik Baghryan, heads of concerned structures provided reports on the measures being taken.
During the consultation a special emphasis was put on the issues of securing the health of the population during the second stage of presidential elections to be held on April the 14th.
President Sahakyan underlined the imperative to realize the preventive and organizational measures at the highest level, provide the necessary medical supplies and antiseptics, carry out coordinated disinfection activities on sites as well as reveal and eliminate the existing drawbacks.
President Sahakyan gave concrete instructions to the heads of corresponding bodies on the proper realization of the discussed issues emphasizing that the current situation demands a high-level responsibility and coordinated implementation of the activities.