Բակո Սահակյանը կորոնավիրուսի առնչությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 8-ին անց է կացրել խորհրդակցություն` նվիրված նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող միջոցառումներին:
Ուշադրության հատուկ կենտրոնում էր մեր հանրապետությունում գրանցված նոր կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը:
Նախագահն ընդգծել է, որ չնայած իրականացված միջոցառումներին, մեր հանրապետությունում այնուամենայնիվ գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով վարակման դեպք, ինչը պահանջում է համապատասխան շտկումներ մտցնել իրականացվող աշխատանքների մեջ՝ նպատակ ունենալով չեզոքացնել կամ նվազագույնի հասցնել վարակի տարածման հնարավորությունները:
Կատարվող աշխատանքների մասին զեկույցներով հանդես են եկել նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանը, շահագրգիռ կառույցների ղեկավարները:
Խորհրդակցության ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 14-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի ընթացքում բնակչության առողջության պահպանման խնդիրներին:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պետք է ամենաբարձր մակարդակով իրականացնել կանխարգելիչ և կազմակերպչական բոլոր միջոցառումները, ապահովել անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և ախտահանիչ միջոցների ձեռքբերումն ու տեղերում ախտահանման աշխատանքների համակարգված իրականացումը, վեր հանել և շտկել առկա բացերն ու թերացումները:
Նախագահ Սահակյանը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ներկայիս իրավիճակը պահանջում է պատասխանատվության բարձր աստիճան և աշխատանքների համակարգված իրականացում:

Президент Арцаха провел совещание, посвященное мероприятиям по борьбе с распространением коронавируса
Президент Республики Арцах Бако Саакян 8 апреля провел совещание, посвященное мероприятиям, проводимым в рамках борьбы против распространения нового коронавируса.
В центре особого внимания был первый случай заражения новым коронавирусом в республике.
Президент подчеркнул, что, несмотря на предпринимаемые меры, в нашей республике был зарегистрирован случай заражения новым коронавирусом, что требует внесения соответствующих поправок в проводимые работы с целью нейтрализации или сведения к минимуму возможности распространения инфекции.
С докладами о проделанной работе выступили председатель межведомственной комиссии, координирующей работы по противодействию распространению нового коронавируса, госминистр Григорий Мартиросян, министр здравоохранения Араик Багирян, руководители компетентных органов.
В ходе совещания особое внимание было уделено также задачам охраны здоровья населения в ходе второго этапа предстоящих 14 апреля выборов президента республики.
Глава государства подчеркнул, что необходимо на высоком уровне осуществить все профилактические и организационные мероприятия, обеспечить приобретение необходимых медицинских и дезинфекционных средств и проведение дезинфекционных работ на местах, выявить и устранить существующие упущения и недостатки.
Президент Саакян дал поручения руководителям соответствующих органов по надлежащему решению обсужденных вопросов, подчеркнув, что нынешняя ситуация требует высокой степени ответственности и координированного осуществления работ.