Թուրքիայում աշխատող հայերը վերադառնում են Հայաստան
Ստամբուլից Հայաստան են վերադառնում շուրջ 100 հայ՝ 4 ավտոբուսով, նրանք արդեն ճանապարհին են։ NEWS.am-ի հետ զրույցում Հայաստան վերադարձող հայերից Նաիրա Հարությունյանն ասել է, որ իրենց վերադառնալու ֆինանսական հարցերը լուծել է ՀՀ կառավարությունը։
«Ես 6 տարի աշխատել եմ Ստամբուլում։ Գրանցված աշխատող չէի և երբ փակվեց աշխատանքիս վայրը՝ ինձ աշխատավարձ չտվեցին։ 27 օր մնացի տանը ու որոշեցի դիմել ՀՀ ԱԳՆ-ին։ Մեզ տրամադրեցին այստեղից կամավորների կոնտակտներ, նրանք էլ մեզ օգնեցին, որ հավաքվենք հայերով ու վերադառնանք»,- պատմել է նա։

About 100 Armenians of Istanbul Are Returning to Armenia
About 100 Armenians of Istanbul are returning to Armenia in four buses. Naira Harutyunyan, one of the returnees, told Armenian News-NEWS.am that the Government of Armenia has solved her and the other Armenians’ financial issues.
''I have worked in Istanbul for six years. I wasn’t a registered worker, and when my workplace was closed, I didn’t receive a salary. I stayed home for 27 days and decided to address the Ministry of Foreign Affairs of Armenia. I was provided with the contacts of volunteers in Istanbul who also helped us come together and return to Armenia,'' she said, adding that she and the others know that they will be quarantined as soon as they arrive in Armenia.