Օրակարգում նման հարց գոյություն չունի․ ԱԳՆ խոսնակը՝ Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ին աջակցելու լուրերի մասին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պարզաբանել է, թե փակ սահմանների և դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում ինչպես է հնարավոր եղել կազմակերպել Թուրքիայից ՀՀ քաղաքացիների Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը։ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն անդրադարձել է նաև Կ. Պոլսի Պատրիարքարանի կողմից տրված մամուլի հաղորդագրությանը, որում նշված է, որ Թուրքիան առաջարկում է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Ներկայացնում ենք «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցերն ու ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանները․
-Հայտնի է դարձել, որ կազմակերպվել է Թուրքիայից մեր քաղաքացիների Հայաստան տեղափոխումը: Փակ սահմանների և դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում ինչպես է հնարավոր եղել կազմակերպել այդ գործընթացը:
-Տեղյակ եք, որ Հայաստանի կողմից ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր միջոցները՝ մեր քաղաքացիների վերադարձը Հայաստան ապահովելու ուղղությամբ, և առաջնահերութություն է հատկապես տրվում համավարակի լայն տարածում ստացած երկրներում դժվար կացության մեջ հայտնված մեր քաղաքացիների տեղափոխմանը: Այդ պատճառով որոշում կայացվեց տեղափոխել Թուրքիայում գտնվող և Հայաստան վերադառնալու ցանկություն հայտնած մեր քաղաքացիներին:
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳՆ հետ կապ են հաստատել Թուրքիայում գտնվող մոտ հարյուր ՀՀ քաղաքացիներ: ԱԳՆ ջանքերով և ֆինանսավորմամբ իրականացվում է Հայաստան վերադառնալու ցանկություն հայտնած յոթ տասնյակ ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխումը Վրաստանի տարածքով։ Նրանք Հայաստան ժամանելուն պես ենթարկվելու են 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմի: Տեղափոխումը համաձայնեցված է թուրքական և վրացական համապատասխան ծառայությունների հետ, որոնց օժանդակությունը գնահատելի է:
-Կ. Պոլսի Պատրիարքարանի կողմից տրված մամուլի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Թուրքիան նախատեսում է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
-Մենք ծանոթ ենք Կ. Պոլսի Պատրիարքարանի կողմից Թուրքիայի նախագահի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ մամուլի հաղորդագրությանը: Որպես երրորդ կողմ, ձեռնպահ կմնայինք ոչ պաշտոնական տեղեկատվությունը մեկնաբանելուց: Բոլոր դեպքերում, օրակարգում նման հարց գոյություն չունի:

Such Matter Doesn’t Exist on Agenda: Armenia on Report About Turkey Offering Support
Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan has explained how they’ve managed to organize the transportation of Armenian nationals from Turkey amid the coronavirus crisis in conditions of closed borders and absence of diplomatic ties. She also addressed the Armenian Patriarchate of Constantinople’s news release which mentioned that Turkish leader Recep Tayyip Erdogan has proposed to assist Armenia in fighting the outbreak.
ARMENPRESS: As reported earlier, the return of Armenian citizens from Turkey has been organized. How was it possible to organize this process in conditions of closed borders and absence of diplomatic relations?
Answer: As you know, Armenia is taking all possible measures in the direction of ensuring the return of our citizens to Armenia and the transportation of our citizens who have found themselves in difficult situations in countries that have been hit the hardest by the pandemic is especially prioritized. That is why it was decided to transport our citizens who were in Turkey and who had expressed desire of returning.
Nearly 100 Armenian nationals in Turkey have contacted the Armenian foreign ministry. By the efforts and financing of the Armenian foreign ministry the transportation of seven dozen Armenian nationals who have expressed willingness to return is being organized through Georgian territory, who will be quarantined for 14 days upon arrival. The transportation is agreed upon with relevant Turkish and Georgian services, whose assistance is appreciated.
ARMENPRESS: The news release issued by the Armenian Patriarchate of Constantinople mentions that Turkey is planning to provide assistance to Armenia for the fight against the coronavirus.
Answer: We are familiar with the news release of the Armenian Patriarchate of Constantinople about the telephone conversation with the Turkish President. As a third party, we will refrain from commenting unofficial information. Anyhow, such a matter doesn’t exist on the agenda.