Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել ևս երկու անձի մոտ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ օրվա ընթացքում թեստավորված անձանից երկուսի մոտ COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքում ախտորոշվել է կորոնավիրուս, փոխանցում է News.am-ը
Առաջին վարակակիրը Միրիկ համայնքի հաստատված դեպքով բնակչի ընտանիքի անդամ է (առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար), երկրորդը՝ երկկողմանի թոքաբորբով, էպիդեմիոլոգիական անամնեզով, Հանրապետական բժշկական կենտրոն ընդունված Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքի բնակիչ (1951 թ. ծ.), որի առողջական վիճակն այս պահին գնահատվում է միջին ծանրության. ունի նաև ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ: Նշված քաղաքացու ընտանիքի անդամները վերջին 3 օրերին գտնվել են ինքնամեկուսացման մեջ՝ բժիշկների խիստ հսկողության ներքո, իսկ քաղաքացու հետ սերտ շփում ունեցողների ու հավանական կոնտակտավորների շրջանակները ճշտվում են: Այս թեմայի հետ կապված նոր մանրամասներ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Օրվա ընթացքում թեստավորված մյուս քաղաքացիների, այդ թվում՝ երկու ոստիկանների COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքները բացասական են, այսինքն՝ հետազոտության արդյունքում կորոնավիրուսի վարակը չի հաստատվել:

В Арцахе еще у двоих граждан выявлен коронавирус
У двоих лиц, протестированных в течение дня, диагностирован коронавирус. Об этом говорится в заявлении, распространенном Министерством здравоохранения Арцаха, передает News.am.
Один из зараженных – член семьи жителя села Мирик, у которого уже подтвержден коронавирус (состояние его здоровья удовлетворительное).  Второй зараженный – житель города Карвачар (1951 г.р.), с двусторонним воспалением легких, эпидемиологическим анамнезом. Состояние здоровья последнего оценивается как средней тяжести, у него есть и сопровождающиеся хронические болезни. Члены семьи данного лица вот уже три дня находятся в самоизоляции, под строгим контролем врачей. Сейчас выясняется круг общения больного.
Результаты проведенных в течение дня тестов остальных граждан, в том числе двух полицейских, отрицательные, то есть инфекция коронавируса не подтверждена.