Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել ևս երկու անձի մոտ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ օրվա ընթացքում թեստավորված անձանից երկուսի մոտ COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքում ախտորոշվել է կորոնավիրուս, փոխանցում է News.am-ը
Առաջին վարակակիրը Միրիկ համայնքի հաստատված դեպքով բնակչի ընտանիքի անդամ է (առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար), երկրորդը՝ երկկողմանի թոքաբորբով, էպիդեմիոլոգիական անամնեզով, Հանրապետական բժշկական կենտրոն ընդունված Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքի բնակիչ (1951 թ. ծ.), որի առողջական վիճակն այս պահին գնահատվում է միջին ծանրության. ունի նաև ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ: Նշված քաղաքացու ընտանիքի անդամները վերջին 3 օրերին գտնվել են ինքնամեկուսացման մեջ՝ բժիշկների խիստ հսկողության ներքո, իսկ քաղաքացու հետ սերտ շփում ունեցողների ու հավանական կոնտակտավորների շրջանակները ճշտվում են: Այս թեմայի հետ կապված նոր մանրամասներ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Օրվա ընթացքում թեստավորված մյուս քաղաքացիների, այդ թվում՝ երկու ոստիկանների COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքները բացասական են, այսինքն՝ հետազոտության արդյունքում կորոնավիրուսի վարակը չի հաստատվել:

Two More Citizens Test Positive for COVID-19 in Artsakh
The Ministry of Health of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) reports that two of the people tested for coronavirus today have tested positive for COVID-19, News.am reports.
The first bearer of the virus is a family member of the resident who was infected with COVID-19 in the Mirik village (health condition is satisfactory), the second is a resident of Karvachar city of Shahumyan region (born in 1951) who was taken to the Republican Medcal Center with two-sided pneumonia and epidemiological anamnesis, and his health condition is currently medium gravity. The family members of the latter have been self-isolated for the past three days and are under strict supervision of doctors, and the people who had close contacts with the citizen and the potential contacts are being specified. The Ministry of Health will provide further details later.
The results of the tests of other citizens tested for COVID-19 throughout the day, including those of the two police officers are negative, meaning COVID-19 wasn’t confirmed after examination.