Արտգործնախարարի լավատեսությունն անհիմն է
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կցուցաբերի և չի դիմի հադադարի ռեժիմի խախտումների կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պայմաններում։ Սակայն անհասկանալի է, թե ինչով է պայմանավորված Զոհրաբ Մնացականյանի նման լավատեսությունը։
Ադրբեջանը որևէ կերպ չարձագանքեց ԵԱՀՄ ՄԽ համանախագահների կոչին՝ վերահաստատելու հավատարմությունը հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պայմաններում, երբ ԵԱՀԿ-ն դադարեցրեց հրադադարի ռեժիմի պահպանման մշտադիտարկման առաքելությունը։ Ավելին, Ադրբեջանը դիմեց սադրանքների սահմանին, մարտի 30-ին Տավուշի մարզի ուղղությամբ կատարեց դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, կրակ բացեց բնակավայրերի ուղղությամբ, որի արդյունքում վիրավորում ստացավ 14-ամյա երեխա։ Մինչ այդ էլ՝ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի գլոբալ հրադադարը պահպանելու կոչից անմիջապես հետո ադրբեջանական կողմը կեղծ տեղեկատվություն տարածեց, թե իբր հայկական կողմը սադրանքի է դիմել Գերանբոյի ուղղությամբ և չեզոք գոտում թողել մեկ դի, ինչը հերքվեց Արցախի ՊԲ-ի կողմից։
Բացի այդ, Ադրբեջանը ջանք չխնայեց Արցախում մարտի 31-ին անցկացված համապետական ընտրությունների վերաբերյալ տարբեր երկրներից հակահայկական հայտարարություններ կորզելու համար։
Այսինքն, այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանը թե՛ սահմաններին, թե՛ քարոզչական դաշտում չի հրաժարվել սադրիչ իր քաղաքականությունից և որևէ մտադրություն ցույց չի տվել կառուցողական լինելու կամ միջազգային պարտավորությունները կատարելու։ Այդ պարագայում անհասկանալի է, թե ինչի վրա է հիմնվում Հայաստանի արտգործնախարարի այս լավատեսությունը։
Ադրբեջանի մարադասիրության վերաբերյալ հույս հայտնելու փոխարեն շատ ավելի տեղին կլիներ օգտագործել առիթը՝ թե՛ Ադրբեջանին զգուշացնելու նման գործելաոճի անընդունելիության վերաբերյալ, թե՛ միջազգային հանրության ուշադրությունն այս հարցի վրա հրավիրելու։ Այլապես, ԱԳՆ նման հռետորաբանությունն Ադրբեջանի կողմից կարող է ընկալվել, որպես իրավիճակը սխալ գնահատելու և զգոնությունը կորցնելու ազդակ՝ դրանից բխող բոլոր մարտահրավերներով։

Оптимизм главы МИД Армении ничем не обоснован
В интервью Общественному телевидению РА министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян выразил надежду, что Азербайджан проявит ответственность и не станет нарушать режим прекращения огня в условиях распространения пандемии коронавируса. Непонятно, однако, чем вызван подобный оптимизм Зограба Мнацаканяна.
Азербайджан никак не отреагировал на призыв сопредседателей МГ ОБСЕ заявить о своей приверженности режиму прекращения огня в условиях распространения пандемии коронавируса, пока ОБСЕ приостанавливает свою миссию по мониторингу границ. Более того, Азербайджан пошел на провокацию: 30-ого марта была осуществлена попытка диверсионного проникновения в направлении Тавушского региона Армении, был открыт огонь по жилым домам, в результате чего получил ранение 14-летний мальчик. А ранее, сразу после призыва генерального секретаря ООН установить всеобщее перемирие, азербайджанская сторона распространила дезинформацию о том, что, якобы, армянская сторона пошла на провокацию по направлению Геранбоя и оставила труп на нейтральной территории, что было опровергнуто со стороны Армии Обороны Арцаха.
Кроме того, Азербайджан приложил немало усилий для того, чтобы добиться антиармянских заявлений со стороны разных стран по поводу общегосударственных выборов, прошедших в Арцахе 31-ого марта.
То есть, на протяжении всего этого времени, Азербайджан как на границах, так и в информационном пространстве не отказывался от инструментария провокаций и не показывал никакого намерения быть конструктивным или выполнять международные обязательства. В этом случае совершенно непонятно, на чем именно основан оптимизм главы внешнеполитического ведомства Армении.
Вместо того, чтобы выражать надежду на гуманизм противника, было бы уместнее предупредить Азербайджан о неприемлемости такой политики и обратить внимание международного сообщества на действия Азербайджана. В противном случае, подобная риторика Мнацаканяна может быть воспринята со стороны Азербайджана как сигнал о том, что в Армении неправильно оценивают ситуацию и теряют бдительность - со всеми вытекающими из этого последствиями.