Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը վերահաստատում է, որ առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի լիարժեք ու լիիրավ ընդգրկվածության, որևէ արդյունավետ հանգրվանի հնարավոր չէ հասնել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում։ Արայիկ Հարությունյանն այս մասին գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Խորապես հասկանալով մեր հասարակության անհանգստությունները՝ պայմանավորված ադրբեջանա-արցախյան հիմնախնդրի շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների մասնակցությամբ պարբերաբար տեղի ունեցող քննարկումներով՝ մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ վերահաստատել այդ հարցում մեր սկզբունքային դիրքորոշումը, որ առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի լիարժեք ու լիիրավ ընդգրկվածության, որևէ արդյունավետ հանգրվանի հնարավոր չէ հասնել: Մենք շահագրգռված ենք հիմնախնդրի խաղաղ ու վերջնական կարգավորմամբ և գերազանցապես գիտակցում ենք, որ այն իր վճռական ազդեցությունն է ունենալու տարածաշրջանում կայուն եւ երկարատև խաղաղություն հաստատելու վրա, սակայն ակնկալում ենք նույն գիտակցումը ու պատասխանատվությունը նաև Ադրբեջանի կողմից: Իհարկե, մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների բացառիկ դերակատարումն այս հարցում, բայց պետք է ընդունել, որ բանակցային սեղանին ներկայացված ցանկացած առաջարկի կամ փաստաթղթի շուրջ Արցախի ժողովրդի անունից բանակցելու համար առաջնային մանդատը ստացել են Արցախի Հանրապետության իշխանությունները:
Կարևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործադրած ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում և ուշադիր հետևելով ապրիլի 20-ին և 21-ին համանախագահների և արտգործնախարարների հետ առանձին, ապա՝ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած տեսակոնֆերանսներին՝ ցավոք, հերթական անգամ արձանագրում ենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են խուսափել հակամարտության իրական կողմի հետ ուղիղ բանակցությունների վարումից: Դա, առաջնագծում պարբերաբար կրկնվող սադրանքների և հայատյաց քաղաքականության հետ համատեղ, մեծապես նվազեցնում է պաշտոնական Բաքվի ցուցադրած ձգտումների ազնվության ու վստահելիության մակարդակը:
Որպես Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահ՝ ես հայտարարում եմ՝
1. Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պետք է լիիրավ ու լիարժեք հիմունքներով մասնակցեն հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորմանն ուղղված գործընթացի բոլոր փուլերին.
2. Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը որևէ պարագայում չի կարող վտանգի տակ դրվել կամ սակարկության ենթարկվել.
3. Առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի առաջնահերթ ճանաչման հակամարտության կարգավորման որևէ տարբերակ չի կարող կողմերի միջև բովանդակային քննարկման առարկա դառնալ.
4. Պետք է հստակ երաշխիքներով բացառվեն հակամարտության կարգավորման գործընթացում ուժի ու դրա սպառնալիքի կիրառման փորձերը, քանի որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության մեջ ապրելու. այլապես Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է անհամաչափ հակահարված տալու նախահարձակ Ադրբեջանին՝ ռազմական գործողությունները նաև տեղափոխելով նրա տարածք.
5. Հակամարտության կարգավորման ցանկացած տարբերակում բացառվում են Արցախի իշխանությունների կողմից միակողմանի զիջումներ կամ անհամաչափ ու անհամարժեք փոխզիջումներ.
6. Հակամարտության կարգավորման և դրա հարակից գործընթացներում հայ փախստականներն ու ներքին տեղահանված անձինք պետք է իրավահավասար ներգրավվածություն ունենան ադրբեջանցի փախստականների ու ներքին տեղահանված անձանց հետ միասին, իսկ նրանց հիմնախնդիրները՝ միանման ու միաժամանակյա լուծումներ ստանան.
7. Միջազգային հանրությունը (առաջնահերթորեն՝ ԵԱՀԿ-ն և համանախագահ երկրները) պետք է բացառեն Արցախի բնակիչների իրավունքների՝ հակամարտությամբ ու ԱՀ միջազգային կարգավիճակով պայմանավորված խախտումներն ու սահմանափակումները, ներառյալ՝ մարդու իրավունքներին առնչվող ու մարդասիրական միջազգային ծրագրերից փաստացի մեկուսացումը, որոնք Ադրբեջանը փորձում է կիրառել առնվազն որպես ճնշման միջոց՝ ի հեճուկս միջազգային իրավունքի հանրահայտ սկզբունքների:
Արցախի իշխանություններն ինչպես նախկինում, այնպես էլ ապագայում պատրաստակամ են գործադրելու առավելագույն ջանքեր փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում կողմերի միջև վստահության ամրապնդման և հակամարտության խաղաղ ու վերջնական կարգավորման հարցում անհրաժեշտ կամք դրսևորելու և առաջընթաց արձանագրելու համար»,- գրել է Հարությունյանը:

President-Elect of Artsakh Presents His Position on NK Conflict Settlement
Newly-elected President of Artsakh Arayik Harutyunyan reaffirms that without the complete and full engagement of official Stepanakert no effective outcome is possible in the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict.
The President-elect made a statement on Facebook which says:
"Deeply understanding the concerns of our society conditioned by the regular discussions with the participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the leaderships of Armenia and Azerbaijan over the Azerbaijani-Artsakh conflict, I once again want to reaffirm our principled position on the issue that no effective outcome is possible to achieve without the complete and full involvement of official Stepanakert. We are interested in the peaceful and final settlement of the conflict and fully understand that it will have its decisive impact on the establishment of sustainable and lasting peace in the region, but we expect the same understanding and responsibility also from Azerbaijan. Of course, we highly appreciate the unique role of the leadership of Armenia on this issue, but we need to accept that the authorities of Artsakh have received the main mandate to negotiate on behalf of the Artsakh people over any proposal or document presented at the negotiation table.
Highlighting the efforts of the OSCE Minsk Group in peacefully settling the conflict and closely following the video conferences held separately with the Co-Chairs and the foreign ministers, as well as involving all sides on April 20 and 21, unfortunately, we once again record that the Azerbaijani authorities continue avoiding to hold direct negotiations with the real side of the conflict. This greatly reduces the level of honesty and credibility of aspirations by official Baku, combined with the regular provocations in the frontline and the anti-Armenian policy.
As a President-elect of the Republic of Artsakh, I announce:
1. The authorities of the Republic of Artsakh should participate in all stages of the process aimed at the peaceful and final settlement of the conflict on a full and complete basis:
2. The security of the people of Artsakh cannot be endangered or bargained in any case:
3. Without the recognition of the Artsakh people’s right to self-determination, no option of the conflict settlement can become a subject of substantive discussion between the sides:
4. Attempts of using force and threat of force in the conflict settlement process should be ruled out with clear guarantees as the Armenian and Azerbaijani peoples deserve living in peace, otherwise, the Republic of Artsakh is ready to give a disproportionate counterattack to Azerbaijan, which initiates the attack, by also transferring the military operations to its territory:
5. Unilateral concessions or disproportionate, inadequate mutual concessions by the authorities of Artsakh on any option of the conflict settlement are ruled out:
6. In the settlement of the conflict and its related processes, the Armenian refugees and internally displaced persons should have an equal engagement together with the Azerbaijani refugees and internally displaced persons, and their problems must be solved simultaneously and in a similar way
7. The international community (firstly, the OSCE and the Co-Chair countries) should rule out the violations and restrictions of the rights of the Artsakh people conditioned by the conflict and the international status of the Republic of Artsakh, including also the factual isolation from international human rights and humanitarian programs which Azerbaijan is trying to use as a mean of pressure contrary to the famous principles of the international law:
The authorities of Artsakh, both in the past and in the future, are ready to make the maximum efforts in an atmosphere of mutual respect to strengthen trust between the sides and demonstrate the necessary will and record a progress in the peaceful and lasting settlement of the conflict".